Астрономи от Центъра по астрофизика "Харвард-Смитсониън" засякоха звезда, която с голяма скорост напуска пределите на нашата галактика Млечния път и се насочва към междугалактическата пустош, предаде Ройтерс. Подобно явление се наблюдава за пръв път, заяви астрономът Уорън Браун.
Звездата, известна само като SDSS J090745.0+24507, се движи с изключително висока скорост над 2.4 млн. км/ч., като според учените това е доказателство, че тя е била "подгонена" от масивната черна дупка, намираща се в центъра на галактиката. Скоростта й е два пъти по-висока от нужната за преодоляване на галактическото притегляне и напускането на Млечния път, посочва Браун.
"Досега не бяхме виждали звезда да се движи достатъчно бързо, за да надмогне хватката на галактиката, казва астрономът. Изкушени сме да наречем звездата "прокудена", тъй като смятаме, че тя всъщност насила е изхвърлена от "дома си"." Звездата е била част от двойка, танцуваща в близост до черната дупка. Близо, разбира се, е относително понятие. Разстоянието всъщност е било над 50 пъти по-голямо от дистанцията между Слънцето и Земята, която е 150 млн. км.
При орбитирането около черната дупка двете звезди постепенно увеличавали скоростта си. Накрая едната била погълната от черното чудовище, а другата била изхвърлена от центробежната сила извън Млечния път, смятат учените. В момента преди откъсването скоростта й може да е надхвърляла 30 млн. км/ч., което я запратило далеч от черната дупка и далеч от нормалното й мостоположение. В момента прокудената звезда е на около 180 000 светлинни години от Земята във външен регион на галактиката, известен като ореол. Подобен сценарий беше предсказан още през 1998 г. от астронома Джак Хилс. /Дневник Online