"Добър 3.67" е цялостната оценка на качеството на здравните услуги у нас. Това сочат данните от национално представително изследване на МБМД "Удовлетвореност от здравеопазването в България", което беше представено днес, предаде БГНЕС.
Най-висока оценка анкетираните са дали на консултацията с личен лекар - 4.37. Следва прегледът от специалист с направление 4.27 и без направление - 4.24. Най-ниско оценени са спешната помощ 3.78 и болничното лечение (3.79).
От здравните услуги най-често българите използват консултацията при личен лекар -90%, на второ място се нареждат специалистите, от чийто услужи са се възползвали 49% от хората. При леки здравословни проблеми 51 процента от анкетираните са посочили, че предпочитат да се лекуват вкъщи, а 50 процента посещават личния си лекар.
Според данните от изследването всеки четвърти българин е трябвало да заплати сума над потребителската такса за посещение при специалист. Всеки пети пък е доплатил за болнично лечение.
За сериозни медицински изследвания 47% от анкетираните биха потърсили консултация извън населеното място, в което живеят. 43% пък биха се обърнали към специалист в родното им място.
Жителите на малките населени места предпочитат при сериозни изследвания, оперативна намеса или спешен случай да потърсят лекар в болница в столицата или в по-големите градове, сочат още данните от изследването.