Здравната реформа на Обама - всичко или нищо

28.03.2012 | 17:30
по статията работи: Елица Елефтерова
Отсъждането по въпроса, че хората ще трябва да се сдобият със здравно осигуряване или ще подлежат на наказание, изглежда ще се сведе до решението на двама съдии
Здравната реформа на Обама - всичко или нищо
Снимка: whitehouse.gov

Съдбата на здравната реформа на президента Барак Обама ще се определя днес, когато Върховният съд на САЩ ще реши дали изцяло законът ще бъде премахнат или ще остане без частта, свързана с осигуряването.

След три дни на исторически дебати деветимата съдии ще кажат аргументите си. Реформата на Обама може да не оцелее, ако съдът реши, че Конгресът е превишил правомощията си, с изискването всички американци да си купуват осигуровка до 2014 г.

Администрацията на Обама се сблъска вчера с негативни разпити, проведени от петчлененното консервативно мнозинство в съда относно задължителното осигуряване.

Отсъждането по въпроса, че хората ще трябва да се сдобият със здравно осигуряване или ще подлежат на наказание, изглежда ще се сведе до решението на двама съдии - Джон Робъртс и Антъни Кенеди, двама консерватори, които засипаха адвоката на администрацията с въпроси.

Ако дори един от петимата консерватори републиканци се присъедини към четиримата демократи, законът ще бъде приет. Ако петимата консерватори останат единни, законът ще падне. Решението се очаква до края на юни.

Припомняме, в понеделник Върховният съд на САЩ започна изслушването относно конституционността на реформата в здравеопазването, която президентът на САЩ Барак Обама подписа преди време.

Двадесет и шест американски щата оспорват законността на закона от 2010 г., който значително разширява достъпа до здравно осигуряване, но се счита за противоконституционен от критиците. Според тях изискването за закупуване на осигуровки нарушава гражданските свободи на хората.

Изслушването в понеделник се фокусира върху това дали съдиите всъщност имат правото да се произнесат по случая. Съдиите прекараха 90 минути в разпити на адвокатите около неясна част от законодателството от 1867 г. - т.нар. Данъчен антиразпоредителен закон (Tax Anti-Injunction Act), който забранява даден данък да бъде оспорен пред съда, преди да бъде платен.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...