Има реален риск здравната система да изпита финансови затруднения в края на годината. Този проблем все още не е достатъчно шумно изказан, заяви финансовият министър Владислав Горанов на форум за здравната реформа.
„Случващото се в здравната система е в състояние на свободно падане и ако не се вземат някакви мерки, това ще се прояви в следващите няколко месеца“, каза Горанов.
Министърът добави, че реалният проблем е изключително неефективната система, а непризнаването на това обстоятелство води до ескалирането на проблема, както и до заплащането на твърде висока цена срещу качеството.
Той посочи, че разходите за здравеопазване през 2009 г. са били над 2 млрд. лв., а през 2014 г. - два пъти повече – 4 млрд. лв. Според него такова повишение ще постави под натиск другите сфери, които финансира правителството.
Той обяви, че в надзорния съвет на НЗОК се води дебат, който очертава дефицит от близо 200 млн. лв. в системата.
Премиерът Бойко Борисов призова Здравната каса да си направи добре отчетите.
„Това всяка година да искате по 400 милиона лева и да казвате - това е за здравето на хората - не е за здравето на хората“, добави министър-председателят.
Той бе категоричен, че ще поиска от всички партии да подкрепят реформите.
„Целта е така, както направихме с пенсионната реформа и с работодателите, така и сега да го обсъждаме и да осигурим необходимата подкрепа, да има дебат и разговори“, коментира премиерът.
Борисов добави, че когато се приемат реформите на социалния министър Ивайло Калфин и на здравния Петър Москов, лично той ще отиде в пленарна зала, за да може да се събере по-голямо мнозинство при приемането им.
„Абсолютно подкрепяме реформата и ще направя каквото мога, поне за ГЕРБ да я подкрепи“, заяви Борисов.
Той посочи, че по сметките на финансовия министър миналата година в здравеопазването са влезли 4 млрд., но реално били 8 млрд. лв., тъй като в сумата се включват и парите, които домакинствата дават.
„Още толкова бих дал само да се получава качествено здравеопазване“, заяви Борисов.
По думите му, ако трябва ще отреже ЛОТ-ове, магистрали и от каквото хората искат, защото здравето няма цена.
Здравният министър Петър Москов посочи, че през миналата година у нас са открити повече нови болници, отколкото казина. В момента те са 350, а страната ни е начело по брой на хоспитализациите на 100 000 души население в ЕС.
В рамките на форума Москов представи пред бизнеса стъпките на здравната реформа и целите на правителството. По думите му от 2016 г. ще се финансират не структури, а комплексна услуга за пациента, осигурявана от мрежи от болници или отделни болници. Може да се групират болници с всякаква форма на собственост. Министър Москов даде пример с Белгия, където „с декрет“ са решили, че болници с под 150 легла няма да получават публичен ресурс.
Средната цена на клиничната пътека за тази година е 990 лв. Общо 1,6 млрд. лв. са платени за болничната помощ от НЗОК през 2014 г., като болничните разходи са увеличени с 1,63 пъти от 2009 г. досега, а се очаква удвояване. Хоспитализациите са нараснали с 65% за 10 г. до 2010 г.