С новия Рамков договор отпада изискването за медицинско направление за децата до 18-годишна възраст за достъп до педиатър. Това каза пред БНР здравният министър Божидар Нанев.
Рамковият договор съдържа условия за сключване на договори, условия и ред за оказване на медицинска помощ, качество на оказване на медицинска помощ, обясни Нанев. Това означава еднакви условия за
пациентите, осигуряване на достъп и общи принципи на медицинската помощ. Тоест освен за изпълнителите на рамковия договор, той е полезен и за пациентите, допълни Божидар Нанев.
Що се отнася за спешната помощ здравният министър обясни, че тя съществува на един териториален принцип, разпространява се чрез спешни центрове и филиали. По думите му, тези филиали са около 200 в цялата страна и тяхното наличие във всички райони е ясно определено. Няма съмнение, че тези филиали имат разпределение да достигнат до определени населени места, каза Нанев. Той допълни, че филиалите на спешната помощ не само ще останат по населените места, но ще бъдат и засилени.
Освен 10-процентното увеличение на възнагражденията в бързата помощ се предвиждат и други стимули като по-ефективно медицинско оборудване и по-добър транспорт, обясни здравният министър. Много са упреците, много са недоволствата от определени болнични структури, коментира още Нанев и допълни, че целта е да бъдат приложени критерии, за да не е фиктивна структура дадена болница. В едно лечебно заведение трябва да има достатъчно кадри, достатъчно медицинско оборудване, трябва да има условия за 24-часова помощ, обясни още министър Нанев, цитиран от БГНЕС.
По думите на здравния министър, болничната помощ в България е на сравнително добро ниво в сравнение с останалите европейски страни. Болката ни за достатъчно подготвени кадри е много сериозна, каза министърът. По думите му, много от българските лекари търсят реализация и работа в чужбина. Той обясни, че медицинските сестри в момента са два пъти по-малко, отколкото има потребност в системата.