"Бюджетът за здравеопазване другата година е същият като тази, което не е лошо в условията на криза", заяви пред Нова телевизия министърът на здравеопазването Стефан Константинов, цитиран от Dariknews.bg. Здравеопазването с тези пари, които ще имаме другата година, трябва да е по-добро, защото тази година ние плащахме дългове, допълни той.
Заплатите на лекарите са нещо изключително интересно. Има лекари, които вземат 30 000, има и такива, които вземат 300 000 годишно. Мнозинството български лекари вземат изключително ниски заплати, подчерта министърът на здравеопазването.
Според него проблемът е в начина на финансиране, както и клиничните пътеки. "Трябва да има по-добро разпределение на средствата в здравеопазването". Това става с диагностично-свързаните групи (ДСГ). "Аз съм за ДСГ", категоричен бе здравният министър.
Костадинов е за премахването на клиничните пътеки. По клинични пътеки никой не плаща в Европа, според него.
"При положение, че ще се увеличи отново минималната работна заплата, това автоматично няма да доведе до увеличаване на потребителската такса, допълни той. Потребителска такса ще има, но
нейният размер ще се определя в друг акт.
Министърътпоясни, че потребителската такса има много важна функция. Тя е да покаже на хората, че здравеопазването струва пари и те внасят малка част в него.