Козметичните продукти в аптеките да се продават от нефармацевти, но само под контрола на магистър-фармацевт, предвижда проект на здравното министерство за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Според него се разширяват правата и на помощник-фармацевтите. Занапред те няма да могат самостоятелно да продават само лекарства с рецепта и да консултират.
Комисиите, определящи цените и лекарствата, които напълно или частично се поемат от държавата, да са под контрола на Министерство на здравеопазването, се предвижда още в проекта. В момента комисията, която определяше цените и тази, която решаваше кои лекарства да се поемат от държавата, бяха под контрола на Министерски съвет. От ведомството искат двете комисии да се обединят и да са под техния контрол, предаде Dariknews.bg.
Членовете на комисията ще са от Министерството на здравеопазването, НЗОК и Изпълнителната агенция по лекарствата, а мандатът им ще е четири години.
Освен това в проекта се предвижда за лекарствата с рецепта, които не са включени в позитивния списък и не се плащат с държавни средства, фирмите да регистрират пределни цени за продажба на дребно. Промяната щяла да засегне около десет лайфстайл продукта, които са с малко потребление и заради сегашната ценова регулация могат да се оттеглят от българския пазар.
В проекта се предвижда и въвеждането на санкции за специалистите, които не се съобразяват с фармакотерапевтичните ръководства за медикаментите в размер на 1000 до 3000 лв. До 5000 лв. пък ще е санкцията за фирмите, които правят дарения без да уведомят здравното министерство и Изпълнителната агенция по лекарствата.