Ако непрекъснато смятаме, че сме единствените, които имаме такъв проблем като корупцията, ние няма да намерим лечение. Еврокомисарят Малмстрьом каза, че в корупция потъват 120 млрд. евро от европейската икономика годишно и че ширещата се корупция застрашава устоите на демокрацията в Европа. България и Румъния, например, няма как да "усвоят" тези пари", заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова пред bTV.
"България е в група от държави, в които проблемът с корупцията е най-голям – това са Хърватия, Чешката Република, Литва, Румъния, Гърция. Този доклад е добре да бъде четен така, както е написан", посъветва тя. Златанова поздрави ЕК за доклада и добави, че той е исторически. "За първи път е ясно, че има явления, с които можем да се борим само заедно. България е на 66 място в света от 185 държави.
Най-добре представилата се държава от ЕС в борбата с корупцията е на 5-то място, не се казва коя е. А най-зле представилата се е на 102-ро място. Тоест България е в златната среда. Говори се в доклада за нуждата от ефективни съдилища и полицаи, говори се за това, че трябва да се уреди лобирането в Европа като процес. Говори се за по-голяма прозрачност и отчетност, стандарти", подчерта вицепремиерът.
По думите на Златанова Германия и Великобритания са сред водещите държави в това как се борят с корупцията. "Този доклад за първи път слага общ европейски проблем на масата и дава общи препоръки на държавите как да се реши. Тези 120 млрд. евро, които изтичат, наистина е плашещо", посочва вицепремиерът.
По думите й докладът е за това, какво оттук нататък да прави Европа. и как да се подобрят нещата. Всяка институция, според нея, трябва да си приеме ролята, да направи тези няколко стъпки и от
предишния доклад на ЕК за България.