Златанова: Заварихме тежко замитане под килима на проблеми по "Околна среда"

23.04.2014 | 16:52
по статията работи: Ростислава Иванова
Именно в периода 2010 - 2013 г. са създадени основните проблеми в усвояването на средствата
Златанова: Заварихме тежко замитане под килима на проблеми по "Околна среда"
Снимка: БСП

Заварихме тежко замитане под килима на огромни проблеми при усвояването на евросредствата по Оперативна програма „Околна среда“. Дългият ми опит с работата с европейските институции ме кара да съм убедена, че няма начин да скриеш проблем. Това заяви вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова след правителственото заседание.

По думите й одитните доклади за периода 2010 - 2013 г. продължават да валят, като Златанова изрази надежда всички политици в България да разберат, че ЕК не опъва чадър над никого. Тя посочи, че именно в периода 2010 - 2013 г. са създадени основните проблеми в усвояването на средствата.

Заради проблемите до края на 2014 г. България трябва да върне около 180 млн. лв. на Европейския съюз заради сериозни нарушения от страна на общините при провеждането на обществени поръчки по проекти в Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) в периода 2010 - 2013 г., каза още Златанова.

„Това не са окончателните резултати, защото одитите продължават да валят. Правителството ни завари тежко замитане под килима на огромни проблеми по програма „Околна среда“. Сметката обаче идва и сега правителството на Пламен Орешарски трябва да я плаща. Прекрасно е да се строи инфраструктура, но нека да помислим какво ни коства тя”, заяви Златанова.
Вицепремиерът очаква нова вълна от обвинения срещу кабинета от страна на бившите управляващи от ГЕРБ, че са допуснали на страната да бъдат наложени финансови корекции. „Финансовите корекции са рутинна наказателна процедура и се налагат на всички страни-членки без изключение, които нарушават общите правила на ЕС при провеждането на обществени поръчки с еврофинансиране“, каза вицепремиерът.

Тя поиска всеки член на обществото да си отговори на въпроса: „Убедени ли сме в безпристрастността на нашите обществени поръчки?“. Тя се позова на официално европейско проучване, според което през 2012 г. България и Италия са били единствените страни-членки, които не публикуват договорите си за обществени поръчки. Тогава България е била наредена на 76-о място по корупция в света. Според нея съвсем не било случайно, че България и Италия се борят за почетното предпоследно място в ЕС по усвояването на европейски средства.

Чии общини ще връщат най-много пари на ЕС?

Министърът на околната среда Искра Михайлова припомни, че правителството не е инициатор на тази допълнителна проверка, при която до момента са прегледани общо 239 договора на общини с възложени поръчки и в 149 от тях са констатирани 5 основни нарушения, допуснати от 87 общински управи. Цялостният преглед за допуснати грешки при организирането на търговете и изборът на изпълнители на възложените дейности беше поискан от Европейската комисия през ноември миналата година. Брюксел даде срок от 6 месеца на страната – до края на май, да провери всички общински договори по програма „Околна среда“, за да връщат пари само кметствата, допуснали сериозни грешки на правилата или да наложат плоска финансова корекция от 25% върху изплатените средства на всички общински договори, по които са проведени търгове.

В началото Михайлова обяви, че вероятно ще бъде избран втория вариант, като по-лесен и по-бърз и още до края на май докладът с предприетите от България мерки спрямо нарушителите ще бъде представен на ЕК. Това обаче не се случи. Ръководството на министерството на околната среда и водите (МОСВ) явно се отказа от плоската финансова корекция и възложи на Управляващия орган по ОПОС да свърши значително по-голяма по обем работа, проверявайки всички договори по проектите. Така за съзнателно допуснатите корупционни грешки при възлагане на поръчките, организирането на търговете и избора на изпълнители, ще плащат само населените места, които са нарушили правилата на ЕС. 

Екоминистърът отказа на този етап да назове кои общини най-много ще бъдат санкционирани. Това ще стане до края на месец май, тъй като тогава окончателно ще е приключила проверката и докладът трябва да бъде изпратен в Брюксел. Михайлова обаче разкри партийната принадлежност на местните управи, които са с най-сериозни нарушения и вече са уведомени с писма, че ще бъдат наказани с финансови корекции. Така от общия брой на нарушители - 87 до момента, 40 от общините са на ГЕРБ, 8 общини са на ДПС, 6 са на БСП, 7 са независимите общини, 12 са на коалиции, а 11 са на инициативни комитети.

„Ако ме питате защо точно общините на ГЕРБ ще са най-потърпевши в случая, то е защото предишното правителство е одобрявало проекти основно на своите общини“, коментира Михайлова.

„Както виждате, не слагаме чадър над нито една община“, подчерта Михайлова.

Управляващият орган по ОПОС е констатирал пропуски и несъответствие в пет основни направления: незаконосъобразно смесване на критерии; незаконосъобразно намаляване на срока за получаване на офертите; ограничителни изисквания за регистрация в централния професионален регистър; неравно третиране на участници по време на подбора; незаконосъобразно удължаване на срока за получаване на оферти, поради обжалване на удължаването само в Република България, а не в официален вестник.

„Управляващият орган на ОПОС си свърши работата за първи път от много време, проверявайки всички тези договори“, коментира министърът.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...