Милиардерът и основател на социалната мрежа Facebook Марк Зукърбърг придаде ново значение на правилото за единия процент*. Зукърбърг е рефинансирал ипотечния кредит за дома си в Калифорния на стойност 5,95 млн. долара и срок от 30 години при променлив лихвен процент, започващ от 1,05%. Това става ясно от публично обявените документи за недвижимата собственост, цитирани от агенция „Блумбърг“.
"Докато почти всички лихви по кредитите достигнаха исторически ниски нива през тази година, кредитните разходи, достъпни за физическите лица с висока нетна стойност, са дори по-ниски, ако човек се съгласи да понесе риска на променливата лихва“, казва анализаторът Грег Макбрайт. В скоро време не се очакват големи промени в лихвените проценти, при положение, че Федералният резерв смята да поддържа лихвите, близки до 0, поне в следващите две години.
Максималната лихва по кредита на Зукърбърг не може да надвиши 9,95%. Тя се калкулира на месечна база, като към Лондонският междубанков показател (London
Interbank Offer Rate - LIBOR) се прибавят 0,8%.
"Когато заемаш при лихвен процент, който е по-нисък от инфлацията, ти взимаш кредит безплатно“, смята Макбрайт. "Това е концепцията за използване на парите на другите хора и запазва финансовата маневреност за заемополучателя“, казва още експертът.
28-годишният Зукърбърг е на 40-то място по богатство в света на стойност от 15,7 млрд. долара. През май тази година акциите на социалната мрежа Facebook започнаха да се търгуват на борсата.
*Правилото на единия процент – то отразява хипотезата на икономиста и Нобелов лауреат Джоузеф Стиглиц, който твърди, че 1% от хората в САЩ взимат една пета от доходите в страната и контролират повече от една трета от богатството.