Директорът на Facebook Марк Зукърбърг подкрепи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие за реформиране на начина, по който онлайн гигантите се облагат с данъци по целия свят.
Трябва да има данъчна реформа и е добре, че организацията обмисля подобни промени. Само така може да има стабилна и надеждна система занапред, заяви Зукърбърг.Facebook приема, че всяка нова система на икономическата организация за онлайн данък може да означава, че трябва да плащаме повече данък и да го плащаме на различни места според нова рамка. Очаква се той да подкрепи тази своя теза в речта си на конференцията по сигурността в Германия в събота.
Дигиталният данък се превърна в ябълката на раздора в споровете между САЩ и основно Франция, след като Париж наложи свой собствен данък върху американските цифрови гиганти като Facebook, Google, Amazon и Apple миналата година. Вашингтон определи този ход като дискриминационен.
Миналият месец и двете страни в спора се съгласиха да се търси глобална рамка под егидата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Париж спря временно плащането на данъка до декември 2020 г.
Великобритания също възнамерява да продължи със собствения си данък за цифровите услуги. Това би довело обаче до трудности при договаряне на условията в търговска сделка между Лондон и САЩ, след напускането на кралството от Евросъюза.
Вашингтон предложи така наречения вариант „безопасно пристанище“, който по същество би направил спазването на изискванията незадължително и би застрашил шансовете за постигане на всеобхватна сделка до края годината.
Срокът до който може да бъде отлагано договарянето на основните елементи на политиката на цифровия данък е началото на юли. Тогава ще има нова среща на 137-те страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Очаква се обсъжданите данъчни промени да донесат с четири процента повече глобален данък върху корпоративния доход, на стойност 100 милиарда долара годишно.