Зърненият баланс на страната е осигурен

09.08.2010 | 17:26
по статията работи:
Според представители на бранша килограм хляб трябва да струва между 1.20 и 1.40 кв.
Зърненият баланс на страната е осигурен

Зърненият баланс на страната е осигурен и няма нужда от паника по веригата зърно-брашно хляб. Това увери зам.-министърът на земеделието и храните Светла Боянова по време на пресконференцията във връзка със заседанието на Консултативен съвет по зърното /КСЗ/.

Около 3,6 млн. тона пшеница са ожънати тази година. Има достатъчно пшеница, за да се обезпечи производството на хляб, а цените в България следват тенденциите на развитие на Общия европейски и световен пазар. До 20 август ще бъдат ясни окончателните данни за качеството на ожънатата пшеница, става ясно от информация на земеделското министерство.

Според хлебопроизводителите, в момента тон качествено брашно се търгува от 600 до 620 лв. за тон. Ако се запазят тези цени, килограм хляб ще струва между 1,20 лв. и 1,40 лв., смятат от бранша.

Председателят на националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов заяви, че страната ни се намира в изгодна за износ ситуация, след като Русия забрани временно експорта на зърно. По думите му България има възможност за експорт на 1-1,1 млн. тона пшеница.

Факторите са външни и цените се индикират и спрямо търсенето и предлагането в Черноморския регион. Няма спекула по веригата, а цените на брашното и хляба са функция от цената на зърното. Тя от своя страна е свързана с развитието на международните пазари, каза и председателят на КЗС Красимир Аврамов. Той отчете, че заедно с преходния баланс, страната ни разполага общо с 3,8 млн. тона пшеница. 35% от количеството пшеница е годно за производство на хляб. След като пшеницата в България е на световни цени, брашното се опитваме да го продаваме на борсови цени, нормално е хлябът да поскъпва, заяви още Красимир Аврамов.

Ако може да се говори в момента за повишаването на цената на хляба, то е резултат от повишаване на суровините по веригата, но това няма да удари сериозно крайните потребители, коментира Георги Попов от Асоциация на хлебопроизводители „Хляб за България".

По данни на Софийска стокова борса няма активност и сключените сделки на пазара са много малко, за да се определи реалната пазарна цена, но повишаването е свързано с общото покачване цените на международните пазари.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...