Зърнопроизводителите у нас прогнозират по-ниска печалба. Те алармират, че тази тенденция ще се запази и в бъдеще и дори ще се засилва.
„Обезпокойтелната тенденция за производителите е, че последните години има постоянна растяща себестойност на производството при зърнени култури. Това се обуславя от растящите цени на горивата, от високите цени на машините, с които се обработва продукцията, цените на препаратите за растителна защита, от повишаващите са изисквания на ЕС по отношение вредните емисии на двигателите, използвани в земеделското производство”, коментира зам.-председателят на Асоциацията на зърнопроизводителите у нас Ангел Вукодинов.
По неговите думи сериозно влияние оказват и повишаването на рентата на земята, както и цената на земята при покупка. Тази година негативният ефект на тези фактори са е засилил и от лошите метеорологични условия и непрестанните дъждове. Те са затруднили обработката на земята, а също така ща вдигнали разходите за зърнопроизводителите допълнително.
„Намалените цени ще доведат до това, че големите добиви няма да имат голяма печалба. По-страшните неща ще идват за в бъдеще, защото липсата на оборотни средства ще доведе до липса на средства за машини, а това ще стане причина за ниски добиви, коментира още зърнопроизводителят“, алармира Вукодинов, цитиран от агенция „Фокус“.
По неговите думи при формирането на цените на зърното производителите не са пряк фактор, защото колкото и да е добро качеството на зърното в България, то не е лимитиращо в света по отношение формиране на цените. „В света се произвеждат 700 000 000 тона пшеница, а България произвежда 4 000 000 тона, което не е малко и ние се влияем от световните тенденции“, допълва Ангел Вукодинов.