Подобно на Чехия и Словакия може да поиска изключване от Хартата за фундаменталните права в Лисабонския договор, предаде EUobserver.
„Няма да оставим Словакия и словашките граждани в положение на правна несигурност при положение че една от страните от бившата Чехословакия договори изключване от Хартата за фундаменталните права. За нас "Benes Decrees" са също толкова важна част от правото, колкото и за Чехия и не можем да позволим Словакия да остане в правен вакуум”, каза словашкият премиер Роберт Фицо в интервю за чешката национална телевизия.
Всъщност "Benes Decrees" са и една от основните причини за нежеланието на чешкия президент Вацлав Клаус да подпише Лисабонския договор. Benes Decrees са набор от закони, приети от чехословашкото правителство в изгнание по време на Втората световна война. Заради тях 2.6 млн. етнически германци са депортирани от Чехословакия след края на войната. С Хартата за фундаменталните права, обаче, тези етнически германци и наследниците им могат да търсят наследственото си право върху имотите си на територията на Чехия и Словакия.
Искането за промяна е истинско главоболие за Брюксел, тъй като има опасност да се наложи повторна ратификация на Лисабонския договор от всички страни-членки. Единствената положителна новина в случая е, че Клаус намали претенциите си и поиска изключването от Хартата на фундаменталните права да стане чрез юридическа гаранция, подобна на тези за Ейре. Така няма да е необходимо всички 27 страни-членки да повторят процедурата по ратификацията на Лисабонския договор.