И депутати казаха "не" на промените в Сребърния фонд

12.04.2012 | 15:34
по статията работи: Ралица Стоянова
Промените може и да не бъдат приети, заяви председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова
И депутати казаха "не" на промените в Сребърния фонд

Промените в Закона за Сребърния фонд може да не бъдат приети във вида, предлаган от правителството, коментира пред журналисти в парламента председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова.

Промените вече срещнаха несъгласието на Българската народна банка (БНБ), Комисията за финансов надзор (КФН) и икономисти.

Тя обясни, че от комисията ще изчакат проектът на МС  да дойде в парламента, както и отговора на ЕЦБ, към която Министерството на финансите е отправило запитване във връзка с някои текстове. Най-дискутираният текст е относно възможността Сребърният фонд да купува български ценни книжа, което е и основният въпрос в питането към ЕЦБ - дали има противоречие с европейските директиви и регламенти. Ако има колизия между това предложение и мнението на ЕЦБ, ще бъдат направени необходимите промени в посока на европейските изисквания в тази сфера, категорична беше Стоянова.

И до момента има много възможности да се правят инвестиции в различни активи - повече или по-малко рискови, решението за това е на управителния съвет на фонда. Досега, по думите на Стоянова, той е вземал единствено и само най-консервативното решение - ниска доходност, но сигурност за главницата.

"Надявам се министър Симеон Дянков и правителството да разберат, че правят грешка и да се откажат от идеята си за Сребърния фонд", коментира съпредседателят на "Синята коалиция" Мартин Димитров, цитиран от БТА.

Становището на КФН и БНБ е негативно. Това показва, че е правилна позицията на СДС срещу идеите да бъдат прахосани много средства от Сребърния фонд и "белите пари" за "черни дни" да намалеят повече. Според "синия" депутат това трябва да бъде спряно. Войната, която тръгна между институциите, също трябва да спре, апелира съпредседателят на "Синята коалиция".

"Фондът като част от фискалния резерв не трябва да се харчи с лека ръка", смята бившият финансов министър Пламен Орешарски. "След като похарчим и Сребърния фонд, практически ще останем без фискален резерв", посочи Орешарски и допълни, че последиците ще бъдат доста лоши за макроикономическата позиция на страната. Той сравни ситуацията с тази на семейство, което е похарчило последните си спестявания и чака заплата. Представете си какво става, ако тя се забави, допълни Орешарски.

Бившият финансов министър предупреди, че сравненията с други страни трябва да са много внимателни и да се съотнасят към конкретната ситуация. Нашият Сребърен фонд изпълнява и други функции, а не само тези, които изпълнява норвежкия например, обясни Орешарски.

"Целта на Сребърния фонд е преди всичко да гарантира сигурност, не толкова доходност, тъй като това са публични пари, на хората, а не на Министерството на финансите", коментира Хасан Адемов от ДПС. Той добави, че е доста притеснителен конфликтът между БНБ и Министерството на финансите, защото от него може да възникне ситуация, при която да има недоверие във финансовата система на България. 

Според Адемов реално пари от Сребърния фонд ще се използват за финансиране на вътрешен дефицит. Ако не е имало доходност в управлението на тези средства през последните три години, управител на фонда е бил самият министър на финансите и той трябва да каже защо е така, отбеляза депутатът.

Вчера правителството реши до 30% от средствата в Сребърния фонд да могат да се инвестират в държавни ценни книжа още тази година. Предвижда се процентът да се увеличава стъпаловидно за всяка следваща година със стъпка от 10%. Така през 2016 г. и следващите години, фондът не може да инвестира повече от 70% от активите си в български държавни облигации.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...