Последните към момента разговори между Атина и международните кредитори завършиха без резултат. В тях се включи гръцкият премиер Алексис Ципрас, както и немският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд, пише „Ройтерс“.
Независимо от това и двете страни посочиха, че обсъждането е било „конструктивно“. По думите на Ципрас от Брюксел са признали за необходимостта от намиране на решение за Гърция възможно най-скоро.
“Решихме да ускорим усилията за изглаждане на различията помежду ни. Мисля, че политическите лидери на Европа разбират, колко е важно да се даде устойчив шанс да се върне към социалната съвместимост и развитие с перспектива за управляем дълг, който да даде стабилност и сигурност не само на Гърция, но и на Европа”, коментира той.
От Гърция държат дългът им да бъде преструктуриран. От друга страна обаче кредиторите настояват, че това може да стане само след постигането на споразумение преди това.
Консенсусът изглежда все още е далеч, тъй като от кабинета на Алексис Ципрас отказват да се приемат искането на Брюксел за орязване на пенсиите и въвеждането на реформи на пазара на труда.
Във вторник стана ясно, че Гърция е изпратила нов списък с реформи на Европейската комисия (ЕК) и на Международния валутен фонд (МВФ). Кредиторите поискаха Гърция да предложи нови мерки, за да бъдат размразени парите по програмата за финансова помощ за страната.
От Брюксел обаче отхвърлиха новото предложение за реформи. Според европейските партньори то е „недостатъчно“ за успешното провеждане на преговори.
"Това, което ни бе предоставено, е недостатъчно за напредък в преговорния процес", смята един от европейските източници. Друг запознат със списъка на Гърция коментира, че предложенията са неприемливи за държавите-членки на съюза.
На фона на липсата на консенсус между Атина и кредиторите, международната агенция Standart& Poor's оряза кредитния рейтинг на Гърция до степен „боклук“ („junk“) или до "ССС" от "ССС+".