По данни на Информационната система на Изпълнителна агенци по рибарство и аквакултури (ИАРА) за периода 1 януари - 30 ноември териториалните звена на агенцията са конфискували 2 862 кг. риба, а общият брой проверки в страната е над 30 хиляди.
Най-много е конфискуваната риба - над 800 кг., от териториалното звено в Хасково, както в Ловеч и Добрич.
Общо съставените констативни протоколи в страната са 4 881 бр., а съставените актовете за установени административни нарушения са 3 442 бр. За периода на тази година съставените наказателни постановления са близо 3000 бр., а влезлите в сила наказателни постановлеия са 2 141 бр.
Иззетите риболовни уреди за периода 01.01.2009 - 30.11.2009 г. са близо 3 000 бр., като най-многобройни са иззетите мрежи тип „сетка" над 1300 бр.
Със заповед на изпълнителния директор на ИАРА проф. Йордан Стайков от 30 ноември 2009 г. териториалните звена на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури осъществяват масирани проверки по рибностопанските обекти, риболовните кораби във водите на р.Дунав и Черно море и в търговската мрежа. При извършване на проверките служителите активно си съдействат с представителите на ветеринарномедицинските служби, Главна дирекция „Гранична полиция" и съответните районни полицейски управления.
Данни за улов на риба през 2009 г.
Общото количество улов на риба и други водни организми от водоеми за стопански риболов в страната за периода от началото на годината към 1 декември 2009 г. е билзо 6 500 тона в Черно море, 83 тона в р. Дунав и 710 тона във вътрешните водоеми на страната, сочат данни на ИАРА.
Повече информация за уловената риба и др. водни организми, иззетите риболовни уреди и административно-наказателната дейност на територнителните звена на ИАРА може да намерите в прикачения файл.
Данни за изпълнение на ОП "Рибарство"
Изпълнението на програмата е стартирало с отварянето на две инвестиционни мерки: Мярка 1.3 „Инвестиции на борда на риболовните кораби" от приоритетна ос 1 "Мерки за приспособяване на българския риболовен флот" и мярка 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата" от приоритетна ос 2 „Аквакултура, риболов във вътрешни водоеми, преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура".
По първата мярка 1.3. е одобрен 1 проект на „Кария Фиш" ООД в гр. Шабла за закупуване на оборудване с цел повишаване на селективността на риболовните уреди с общ размер на одобрената финансова помащ - 47 438.37лв.
По мярка 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата" са одобрени 8 проекта на обща стойност 5 615 783,98 лв. Проектите са в Перник за изграждане на ферма за отглеждане на змиорки; в гр. Якоруда за разширяване капацитета на пъстървово стопанство; в Каврана проектите са два за разширяване на ферма за черноморска мида и за ферма от подводен тип за производство на култивирани миди; в Пловдив за специализиран комплекс за изкуствено размножаване и отглеждане на стопански и застрашени от изчезване видове риби и в Бургас за изграждане на „Мидена ферма в района на залив Равденски нос".
В края на ноември се подписа девети договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство" по мярка 2.1. „Производствени инвестиции в аквакултурата" за „Изграждане на садково стопанство на язовир „Сивата вода", община Хасково". Обхватът на дейностите по проекта са по сектор 1: „Увеличаване на производствения капацитет, чрез изграждане на нови проиводствени мощности за отглеждане и развъждане на аквакултури". Срокът за реализация на проекта е 12 месеца, като общият размер на одобрената безвъзмездна финансова помощ е на стойност 234 660 лв.