Иван Нейков: За по-високи пенсии, са необходими по-високи осигуровки

27.08.2017 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Докато системата разчита на издръжка от данъците, то цената, която ще платим е ниски пенсии
Иван Нейков: За по-високи пенсии, са необходими по-високи осигуровки
Снимка: БГНЕС

Не съществува опасност българите да останат без пенсии, заради очертаващата се демографска криза след 15-20 години. Реформата на системата е започнала през 2000-та и ще приключи през 2030-та година, но забавяне в прилагането й на практика има. Това каза бившият социален министър Иван Нейков.

Иван Нейков-бивш социален министър: „Трябваше много по-рано, а не в 2015 г. да започне новото нарастване на възрастта, трябваше да нарастват с друго темпо, но пак казвам духът е изпуснат от бутилката. Дано поне това, което сме решили, че трябва да бъде правено до 2030 г. да не се откажем от него, тогава наистина би било много тежко“.

Нови реформи в пенсионната система само ще дестабилизират държавата, смята Нейков. Няма опасност работещите сега четиредесет годишни да останат без пенсии заради демографската криза не съществува. И въпреки това е важно да се увеличат пенсионните осигуровки, за да се гарантира вбъдеще получаването на по-висока пенсия“.

Иван Нейков-бивш социален министър: „12 години намалявахме непрекъснато осигуровките, сега тази година за първи път, а и следващата има известно компенсиране, известно увеличаване, но според мен то няма да е достатъчно. Тази тенденция на поетапно увеличаване на размерът на осигуровките трябва да продължи поне още с минимум 2-3 пункта за да се стабилизира НОИ“.

Докато системата разчита на издръжка от данъците, то цената, която ще платим е ниски пенсии, допълни Нейков. Пълното преминаване към капиталовопокриваща система също не е решение.

Иван Нейков-бивш социален министър: „Защото винаги ще има нужда от солидарност, от солидарният стълб, но при всички положения с годините капиталовият елемент в осигурителната система трябва да нараства, трябва да се увеличава и това е във всички развити страни е така. Всъщност по-големите приходи, по-големите доходи за пенсионерите идват от техните инвестиции, от техните натрупвания, които правят в продължение на 40 и повече по някой път години“.

Заключението – трябва да се намери балансът между солидарното осигуряване и капиталовите вложения, за да се гарантира сигурност на пенсионната система и получаването на по-високи пари за старост в бъдеще. Иначе, ако пенсионната система изпадне в криза, тогава липсите се покриват от държавния бюджет и пенсиите ще продължат да се изплащат. И сега държавата допълва бюджета на НОИ, но това не гарантира тяхното нарастване.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...