Институтите на БАН трябва да започнат да сключват рамкови договори за съвместна дейност с университети, заяви образователният министър Сергей Игнатов, цитиран от БГНЕС.
Той посочи като пример Литературния институт, който би могъл да работи с някои от факултетите с хуманитарна насоченост. Така студентите ще имат по-широка база за стажове и практики. За институтите ще е добре, защото постоянно ще могат да работят с млади хора и да ги привличат, смята Игнатов. При финансирането на университетите ще се предвиждат повече средства за подобни съвместни начинания. Ще постигнем това, което отдавна искаме - около университетите да се изградят големи научни инкубатори и ще запазим научния потенциал на страната, изтъкна той.
В момента предложението на БАН е институти със сходни предмети на дейност да се сливат, без да бъдат лишаване от правото да провеждат изследвания. Аз мисля, че по-работещият вариант е да продължи процеса на пенсиониране, процеса на освобождаване от мъртви души. В БАН има много хора, които са хабилитирани и от 10 години не идват на работа, но се броят, за да съществува института, обясни образователният министър. При сливането на институти се губи марка и, ако се закрие Института по тракология, веднага нашите съседи ще кажат: Те щом нямат Институт по тракология, значи те самите признават, че това наследство на древна Тракия е наше. Ако закрият Института по Кирило-Методиевистика, такъв веднага ще се появи на друго място в друга страна, обясни Игнатов.