Игнатов: Институтите на БАН ще бъдат автономни*

05.05.2010 | 15:27
по статията работи:
Институтите ще бъдат финансирани като второстепенни разпоредители на бюджетни кредити
Игнатов: Институтите на БАН ще бъдат автономни*

Следващата седмица ще може да бъде видян законопроекта за изменение на Закона за БАН. Предстои сериозна структурна реформа, при която научните институти ще се отделят от БАН и ще бъдат автономни, заяви образователният министър Сергей Игнатов, предаде БГНЕС.

Те ще бъдат финансирани като второстепенни разпоредители на бюджетни кредити и парите за тези институти няма да минават през БАН. Учените в институтите ще запазят работните си места. Изградените вече колективи ще продължат да работят заедно и няма да бъдат сливани. БАН остава второстепенен разпоредител, но след промяната БАН ще представлява член- кореспондентите и академиците. Всички активи на институтите и академията остават държавна собственост, която ще се управлява от академията и от институтите, като промени ще се случват само с решение на Народното събрание.

Гарантираме държавната подкрепа за научните изследвания на институтите, обеща Игнатов. Предстои в Народното събрание да бъде обсъден Закон за изменение и допълнение на Закона за стимулиране на научните изследвания, с помощта на който към 3-4 големи университета ще бъдат създадени научни инкубатори. Около 5 млн. лева се очакват да бъдат спестени след влизането в сила на Закона за академичния състав. В момента във ВАК са започнати около 1500 процедури. Най-важният ефект е, че се дава широка автономия, изтъкна Игнатов.

Тече обсъждане на Закона за училищната реформа, чийто плодове ще берем през 2021 година, каза още Игнатов. До края на годината ще бъде готов Законът за висшето образование, който ще реши проблемите с мобилността на студентите и истински бакалавърски, магистърски и докторски програми. В края на юни се очаква и готова стратегия за научни изследвания. В средата на май МОМН ще представи вариант за административна реформа. Всички несвойствени дейности, които се вършат сега в министерството и там, където има дублиране, ще бъдат трансформирани във второстепенни разпоредители. Като ефект от това ще се спестят около 1.5 млн. лева.

12% са съкращения към досега в МОМН, като 114 души са съкратени във второстепенните разпоредители. Очаква се до месец и половина съкращенията да достигнат до 15%.

Ветото на президента го приемам като една загриженост за това, което се случва на полето на българската наука. Благодаря за тази негова загриженост, но смятам, че нашият закон има право на обръщение, заяви Игнатов по повод връщането за ново обсъждане на Закона за развитие на академичния състав от страна на държавния глава Георги Първанов.

Игнатов коментира мотивите за ветото, като определи анализаторите на президентската институция като "пристрастни, емоционални и непознаващи материята". Той увери, че законът има за цел да даде широка автономност на висшите училища. Недоволството на младите учени пък коментира като каза, че младите учени в България не са само представителите на движение "Когито". Министърът опроверга твърденията, че законът отнема конституционно придобити права.

* Информацията е актуализирана в 16:30 часа.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...