75-милиметрово оръдие от руския ескадрен миноносец „Лейтенант Пушчин" беше показано днес във Варна. След научноизследователска експедиция, провела се през август и септември, от 32 м дълбочина източно от нос Иланджик, са извадени и други артефакти и части от оборудването на военния кораб, които ще се наредят сред експонатите във Военноморския музей.
Първоначално се смяташе, че става въпрос за друг морски съд, по-съвременен, но ето че експедицията стигна до неопровержими факти, заяви уредникът на музея д-р Мариана Кръстева. Тя каза още, че в българската военноморска история все още има бели петна, а доскоро такъв е бил и случаят с „Лейтенант Пушчин", пречупен на две от българска мина. По този начин е осуетена и планирана от руското командване бомбардировка на Варна през зимата на 1916 г., съобщи Днес+.
Любопитен факт, който изнесе историкът Атанас Панайотов, представлява докладът на капитана на другия военен руски кораб, който по това време е във Варненския залив, „Живой", а именно, че двата съда са били нападнати от германски подводници.
За успешното изпълнение на минното заграждение обаче, в което участват три български торпедоносеца („Шумни", „Смели" и „Строги") и мобилизиран търговски кораб, са наградени 10 офицери и подофицери с ордени и медали за военна заслуга. Историците приемат потапянето на „Лейтенант Пушчин" като втората българска морска победа, след тази на турския крайцер „Хамидие".
Историческите свидетелства показват, че във Варненския залив на 25 февруари (стар стил) са намерили смъртта си 80 руски военни, като са спасени 10 души от екипажа на „Пушчин" и 5-има от „Живой". Тялото на капитана на потопения ескадрен миноносец е открито бездиханно със спасителна жилетка чак край Созопол. Вследствие на взрива пък корпусът на „Лейтенант Пушчин" се разцепва на две и потъва за около 3 мин.
Командващият на ВМС контраадмирал Пламен Манушев заяви, че България съвсем официално ще информира руската страна и по всяка вероятност експедицията ще има и втора част с участието на представители на руските ВМС. Съгласно международните конвенции мястото може да бъде обявено за военен гроб и да бъде отдадена необходимата почит на загиналите. Това е морален дълг на всеки военен офицер по света, подчерта Манушев.
Друга любопитна подробност, която бе изнесена днес, представлява и фактът, че патронът на потъналия кораб - лейт. Пушчин - е герой от Освободителната война. На негово име по-рано, през 1906 г. е бил кръстен и друг кораб, което е изключителна рядкост, коментираха специалисти.