Идея за втори референдум във Великобритания относно членството ѝ в Европейския съюз се е превърнала в преграда за водените преговори между управляващата Консервативна партия и опозиционната Лейбъристка партията по въпроса за излизането на Брекзит от задънената улица. Това пише в. „Дейли телеграф”.
Изданието твърди, че главният „идеолог” в опозицията за нов референдум и по този начин пречка в диалога между двете партии е „министърът за Брекзит” от лейбъристкия кабинет в сянка Кър Стармър. Според източниците позицията на Лейбъристката партия в диалога далеч не е единна. Пример за това за споровете по време на преговорите между Стармър и Ребека Лонг-Бейли, която е „министър в сянка по въпросите на бизнеса, енергетиката и промишлеността. Тя не е съгласна с втори референдум. Според вестника Лонг-Бейли, както и лейбъристкия „министър на финансите” Джон Макдонъл се придържат на преговори е към далеч по-уравновесена позиция и в много по-голяма степен са склонни на компромиси в диалога с консерваторите, отколкото Стармър.
В същото време източник от Лейбъристката партия обвини торите, че “не са могли да предложат нищо принципно ново” от споразумението, което премиерката Тереза Мей вече сключи с ЕС, но което британската Камара на общините вече три пъти отхвърляше.
В същото време британският финансов министър Филип Хамънд изрази несъгласие с редица издания, които коментираха, че решението на ЕС да отложи Брекзит до 31 октомври дава възможност на Лондон да проведе втори референдум. Според Хамънд този замисъл технически е невъзможен. Според него, ако Брюксел наистина е имал такова намерение, той би отпуснал много повече време.