Избори ще могат да се провеждат само в неделя

14.12.2010 | 09:53
по статията работи:
Депутати заседаваха до полунощ снощи по Изборния кодекс. Работата продължава и тази сутрин
Избори ще могат да се провеждат само в неделя

Избори да се провеждат само в неделя, решиха депутатите, като късно снощи приеха окончателно текстове от новия Изборен кодекс. Предложението е на "Атака" и беше подкрепено от ГЕРБ. Избраниците обсъждаха новите изборни правила на извънредно заседание до полунощ в продължение на 12 часа.

Депутатите разписаха, че право да се кандидатират за кметове имат онези, които са живели в съответното населено място поне година преди изборите. Това изискване обаче няма да важи за вота догодина. В преходните разпоредби на проекта е разписано, че за местните избори ще се изисква 6-месечна уседналост за претендентите, предаде Dariknews.bg.

Ето какви реплики си размениха при дискусията по този текст в залата Четин Казак от ДПС, Искра Фидосова ГЕРБ и Михаил Миков от левицата:

Четин Казак: И в момента има много села, има много малки общини, където е трудно, особено в селата, които първо биха искали, и второ - биха били в състояние да изпълняват задълженията на кмет.

Искра Фидосова: Този аргумент го слушах не само от вас във временната комисия, имаше и други колеги, които, когато говорехме за пасивното избирателно право. Tочно това излагаха като довод, че нямало да стигне времето и да се намери кандидат за това село. За това говорим. Дайте да подкрепите всички нашето предложение за увеличаване на броя жители и няма да се налага да търсите такъв човек.

Михаил Миков: Забележете вашата логика, прокарана в този текст за ограничаване на пасивното право. Това какво означава: нито Кристалина Георгиева, нито Симеон Дянков могат да бъдат избирани за общински съветници и селски кметове. Стриктният прочит на текста показва, че хората, които вие сте сложили по най-височките етажи да представляват България, и г-жа Кристалина Георгиева, и Симеон Дянков, не могат да бъдат избирани и кандидатирани за общински и селски кмет.

Възнаграждението на председателя на Централната избирателна комисия ще е равно на основната месечна заплата на министър. Това решиха тази сутрин депутатите, които приеха на второ четене текстове от проекта за Изборен кодекс.

Възнаграждението на заместник-председателите и секретаря на комисията ще бъде 90 на сто, а на членовете 85 на сто от възнаграждението на председателя на ЦИК, информира БТА.

Членовете на Централната избирателна комисия ще получават месечно възнаграждение за периода от 75 дни преди изборния ден до 45 дни след датата на изборите за народни представители, за европейски парламент и за президент и вицепрезидент. При местни избори членовете на ЦИК ще получават месечно възнаграждение за периода от 90 дни преди изборния дендо 45 дни след датата на изборите.

ЦИК ще определя районните избирателни комисии, ако политическите партии и коалиции не постигнат съгласие. Това реши още Народното събрание, приемайки на второ четене текстове от Изборния кодекс.

В случаите, когато не е постигнато съгласие между представителите на парламентарно представените партии и коалиции и на партиите и коалициите, които имат членове в Европейския парламент, но не са парламентарно представени, областният управител не по-късно от 65 дни преди изборния ден изпраща в ЦИКнаправените предложения.

В случаите, когато не е постигнато съгласие, ЦИК назначава районната избирателна комисия по направените предложения, решиха депутатите. Предложението за тези текстове е на независимите депутати Марио Тагарински, Димитър Чукарски и Венцислав Върбанов.

ЦИК ще може да откаже регистрацията на партия, когато установи, че не е провеждала предвидените в устава заседания на върховния й орган повече от два последователни пъти, но не по-малко от веднъж на пет години, и не е представила в съда за вписване състава на новото ръководство.

Парламентът не успя да започне заседанието си в 9 часа, тъй като не успя да събере нужния кворум от 121 депутати. Това стана, след като снощи народните избраници заседаваха по Изборния кодекс до полунощ.

Както снощи, така и тази сутрин, депутатите от БСП и ДПС отказаха да се регистрират и призоваха управляващите сами да съставят нужния кворум. Според опозицията работата през нощта не е ефективна и затова бойкотираха решенията на мнозинството.

След 20-минутна почивка и нова регистрация мнозинството успя да събере нужния кворум и заседанието най-накрая започна.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...