С 13 гласа "за" четирима въздържали се и нито един "против" комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм в НС извади ВМЗ-Сопот от забранителния списък за приватизация.
Шефът на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов обясни, че досегашната стратегия за приватизация е много добра, но ако се работи по тези
критерии, отново ще бъде допуснат само един кандидат. Ако парламентът се заеме с нова стратегия, това ще отнеме месеци, а може и година, информира БНТ.
Основната цел на правителството е да не се допусне изпадане в несъстоятелност на "ВМЗ", обясни ресорният министър. Караниколов подчерта, че ако е стартирана приватизация, може да се поиска
отстрочка от 4 месеца на процедура по несъстоятелност. По неофициална информация делото за несъстоятелност на ВМЗ-Сопот, което ще се гледа в Пловдив на 21 януари, е за малко над 2 млн. лева.
Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев призова изваждането на оръжейния завод от забранителния списък да бъде разгледано и в пленарна зала в най-кратък
срок.
По-рано днес на извънредна среща в Пловдив обсъдиха мерки за осигуряване на заетост при евентуални съкращения във ВМЗ-Сопот, предаде агенция "Фокус".
До края на месеца ще са готови мерките за алтернативна заетост на работниците. Те са обвързани с оздравителния план, който мениджърският екип и синдикатите във фирмата изготвят. Това съобщи днес на брифинг в Пловдив министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, цитиран от пресцентъра на министерството.
Община Сопот е декларирала, че може да поеме на работа до 200 души по ОП „Подкрепа за заетост”. Карлово може да поеме до 300 души допълнително, а Българо-немски център може да обучи и преквалифицира по определени специалности и желание на хората до 300 души. Частният бизнес в областта се е ангажирал да направи бързо проучване в региона, за да се види как чрез Агенцията по заетостта може да им се осигури субсидирана заетост.
Две са реалните възможности за трудова заетост на съкратените от ВМЗ-Сопот, коментира министър Младенов. Това са преквалификация на желаещите или включването им в Оперативната програма "Подкрепа за заетост". На наетите от общините ще се плаща по 380 лева месечно, а в частния бизнес заплащането ще е според минималния осигурителен праг за съответната икономическа дейност.
В същото време днес се проведе среща между синдикатите и ръководството на завода в Сопот продължава. На нея беше обсъдена оздравителната и производствената програма. След като протестиращите работници прекараха целия ден в очакване на резултатите от преговорите, в 17 часа те напуснаха предприятието без да чуят дали има договорка между синдикати и ръководство за оздравителната програма.
Преговорите са трудни, само този беше коментарът на лидера на КТ "Подкрепа" в завода Димитър Атанасов, който каза, че не изключва възможността те да продължат и утре.
Преди да влезе на срещата той заяви, че този вариант, който в момента се обсъжда, е най-приемлив. Той ще позволи да се прецезират различните ангажименти на цеховете спрямо наличните договори. Така евентуално и с преструктуриране на производства би могло да се стигне до максимално възможно запазване на работни места, информира БНР.