Изстрелването и построяването на петролна платформа на Луната или на някои от астероидите би било по-евтино начинание, отколкото би струвало застрояването на най-големите находища на Земята, изчисляват учени от австралийския университет в Нови Южен Уелс в свой доклад, представен пред изпълнителни директори и учени, предаде Bloomberg.
Според учените мисия до планетата джудже Церера, намираща се на 257 милиона мили (413 милиона км.) от Слънцето, която е с размера на щата Тексас, може да струва около 27 млрд. долара. В разходите са включени 10 полета с ракета до планетата, при които ще се транспортира необходимото оборудване, извличането на металите и водата, както и изграждането на вътреорбитна станция за преработка на суровините. За сравнение най-големият петролен проект за извличане на ресурси в Австралия – изграждането на платформата за извличане на течен газ Gorgon от Chevron – се очаква да струва около 54 млрд. долара.
Минните операции на Луната се очаква да бъдат относително евтини. Капиталовите разходи за изграждането на платформа на спътника се очертава да възлизат на около 9 млрд. долара, посочват изследователите. Извличането на частици от близките до Земята астероиди може да струва около 500 млн. долара. Вече съществуват компании, които проектират такива операции, се посочва в доклада.
„Не бива да сме прекалено ентусиазирани [за възможностите за изливчане на ресурси от небесни обекти]”, каза Рене Фраде, директор на дирекция в Лабораторията за реактивно движение на НАСА. Той допълва, че потенциалните инвеститори трябва първо да се запознаят с възможните рискове.