Изграждаме технохъб в София

30.03.2012 | 16:10
по статията работи: Елица Елефтерова
ИТ специалисти се оплакват, че държавата не им помага
Изграждаме технохъб в София
Снимка: Sxc.hu

Набира скорост проект, с който в София ще бъде изграден технопарк, в който ще се развиват както ИТ фирми, така и иновации в сферата на медицината. Това заяви зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Жулиета Хубенова пред журналисти по време на откриването на международна кръгла маса "Българският ИКТ износ - залог за икономически растеж", която се проведе днес в столичния хотел "Шератон"

Технопаркът ще бъде полуспециализиран. Ще обединява наука и бизнес, тъй като в парка ще има и големи фирми, и бизнес инкубатор за стартиращи предприятия. Освен това в него ще има възможност да се обучават ИТ специалисти.

Идеята е технопаркът да се превърне в "хъб за наука и бизнес", посочи Хубенова. 

На по-късен етап ще бъдат създадени още подобни паркове, които ще са разположени в други градове в страната. В Пловдив например може да има технопарк, който да е специализиран само в областта на хранително-вкусовите технологии, допълни Хубенова.

По време на кръглата маса много от собствениците на технологични компании негодуваха от факта, че държавата не помага по никакъв начин на ИТ бизнеса у нас. “Тяхната помощ е да не ни пречат”, заяви един от участниците и изтъкна, че има неравнопоставеност между чуждите и българските инвеститори.

Хубенова обясни, че Българската агенция за инвестиции помага на инвеститорите клас А, а не на чуждите инвеститори. Въпросът е, че у нас повечето компании не отговарят на изискванията за клас А и не могат да се облагодателстват от държавната помощ - например по отношение на осигуровките, които държавата би могла да им спести.

Зам-министърът коментира още, че към края на февруари 113 малки и средни предприятия (МСП) са получили средства по Националния гаранционен фонд в размер на около 30 млн. лв. Както е известно, фондът има за цел да осигурява гаранции за МСП, което улеснява достъпа им до финансиране, като компенсира липсата на история или достатъчно обезпечение при кандидатстване за кредит, както и намалява риска, поеман от търговските банки в страната, кредитиращи МСП

Освен това, за да се подобри скоростта и гъвкавостта от страна на държавата и наистина институциите да помагат ефективно на фирмите, една дирекция от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия ще се прехвърли към Министерство на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).

На събитието бяха представени и данни за ИТ бранша у нас, според които 2011 година е била изключително успешна за българските високотехнологични компании. Секторът на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) у нас през 2010 година е отчел печалба в размер на над 3 млрд. евро, или 9% от БВП на страната, показват данните на Българската асоциация на софтуерните компании (BASSCOM).

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.09   622 г. – Мохамед и негови последователи се преселват от Мека в Медина, което е начало на арабското летоброене. 1378 г. – С избирането за Климент VII за...