Строителството на нов 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ може да започне едва след като бъдат одобрено удължаването на живота на 5 и 6 блок на централата. Това означава, че най-ранна дата за започване на изграждането може да се очаква след 2016 г. Възможно е също така кабинетът да преразгледа решението на предходното правителство на площадката, определена за 7-ми блок да не бъде строен реактор АР-1000. Има няколко варианта, коментираха различни източници. ЕК дори прогнозира необходимост от нова ядрена мощност в България след 2035 г.
Това означава, че през 2016-2017 г. ще се търсят нови възможности за изграждането на 7-ми блок, като се предполага, че правителството ще обяви нов търг. Споразумението с американската Westinghouse изтече в края на месец март и към настоящия момент няма сигнали или някакви опити за подновяване на преговорите.
Една от причините за отказа може да е ситуацията, в която изпадна японската компания Tоshiba,която е собственик и на американската компания Westinghouse. Припомняме, че преди около месец от компанията съобщиха за грешки в отчетността в миналото, в резултат на което бяха отписани над 100 млрд.долара. Компанията отпадна и от Nikkei преди седмица и в момента се подготвя ново разделяне на активите, като в Westinghouse, Toshiba ще запази само определени интереси.
Възможните опции са следните: Гориво на лизинг – ОЯГ се връща на доставчика на гориво; Междинно съхранение – с възможни няколко варианта, като предпочетеният е за сухо съхранение, се казва в документа. Отбелязва се също така, че съществуващият в страната ни капацитет на разглежданите модели реактори може да осигури минимум 10 годишен период от време за съхранение на ОЯГ.
Кога ще има нужда от изграждането на нова ядрена мощност ще стане ясно през 2016 г. Тогава изтича двегодишният период за обновяване на 10 годишния план за развитие на мрежата, който се подготвя от ЕСО. В него е заложена вероятността от нов блок на АЕЦ „Козлодуй“ след 2025 г.
Още по темата четете на 3e-news.net