Някои от най-големите издателства в света наложиха ограничение при използването на електронни книги от страна на библиотеките, съобщи Reader.bg. Новата политика цели да се ограничи широкото и свободно разпространение на заглавия, както това се случи преди няколко години с музикалните файлове.
Американското издателство HarperCollins ограничи отдаването на електронни книги от страна на библиотеките до 26 пъти. След това хората вече няма да имат право да използват съответното заглавие в електронен формат. Вариантът е след като една електронна книга вече е преотдадена 26 пъти, библиотеката отново да закупи нейно копие.
Интернет, цифровизацията и обмяната на файлове променят изцяло начина на споделяне на книги и музика, но библиотеките са разтревожени от новия начин на ограничаване, коментира Кент Оливър, изпълнителен директор на една от големите американски библиотеки Stark County District Library. Според него покупката на електронна книга на практика ще осигури на издателствата едногодишен абонамент от всяка библиотека (2 седмици за четене х 26 пъти възможност за предоставяне = 52 седмици).
Всичко това ще доведе до ограничаване на нашите възможности за осигуряване на информационен достъп на аудиторията, каза още Кент Оливър. Вече се стигна до там, че някои от големите библиотеки в света заявиха, че ще спрат да купуват електронните издания на HarperCollins.
Други две от най-големите американски издателства Macmillan и Simon & Schuster пък изобщо отказват да продават електронни книги на обществени библиотеки.