Държавният бюджет отчете излишък от 257,1 млн. лв. през първото тримесечие на 2015 г. за разлика от същия период на миналата година, когато той беше с дефицит от 854 млн. лв. Приходите и помощите, влезли в държавната хазна, отчитат ръст от 18,6% на годишна база до 7,8 млрд. лв. , а разходите са се увеличили с 1,9% до 7,2 млрд. лв., показват данните от анализ на „Райфайзен банк“.
Изчисленията за месеците от началото на януари до края на март показват положително салдо по текущата сметка, възлизащо на 194,6 млн. евро, което представлява 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП).
“Данните показват далеч по-здравословна картина на бюджета, в сравнение със същия период на миналата година: много по-бърз ръст на приходите и много по-значителен принос на данъците към нарастването на държавните приходи. По-интензивният ръст на приходите бе резултат главно от повече събрани данъци, вследствие от мерки за подобряване на събираемостта“, коментира икономическият анализатор на финансовата институция Емил Калчев.
Анализът за първото тримесечие на 2015 г. показва ръст на БВП в рамките на 2 на сто спрямо същия период на предходната година. Най-голям дял от него в рамките на 85,8 на сто има крайното потребление, което се е увеличило с 0,6 на сто на годишна база.
20% от икономическия показател представлява брутното образуване на основен капитал, което е нараснало с 2,6% за периода януари-март. От друга страна обаче третият компонент – нетният експорт, е отрицателен в размер на минус 5,8%.
„През следващите тримесечия очакваното по-бързо възстановяване на еврозоната, ще подкрепи ръста на експорта. От друга страна, потреблението ще продължи плавно да нараства, докато брутното образуване на основен капитал, най-вероятно, отново ще отбележи по-високи ръстове, поради по-добро усвояване на еврофондове, по-ниски лихви по кредитите и високите публични разходи, заложени в Закона за бюджета“, обяснява още Емил Калчев.
През разглеждания период е отчетено увеличение от 2,2 на сто на продукцията на индустрията на годишна база. Покачване от 4,3 на сто има при преработващата промишленост, а това при добивната е значително по-малко в рамките на 0,2 на сто. Спад от 1,9 на сто има при производството на електро, топлоенергия и газ.