"България е символ на качествено вино”. Това каза президентът Росен Плевнелиев при среща в президентството с български
винопроизводители в Деня на лозаря, информира Агенция "Фокус”. По думите му - в последните 20 години България
полага усилия и българското винопроизводство бележи своите успехи.
България произвежда 102 милиона литра вино на година, 60% от които се изнасят навън. "Правителството и европейските фондове са на ваша страна и ви помагат”, обърна се президентът към производителите. Законът за виното вече се разглежда в парламента. Българската външна политика трябва да показва успеха на българските винопроизводители, добави президентът.
Водещи пазари на родното вино са Русия, Румъния, Полша, Великобритания, Чехия и Германия.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заряза лозята в масива на винарска изба "Карабунар” в едноименното село по традиция за празника Трифон Зарезан. Той отправи пожелания за здраве и плодородие към лозарите и винопроизводителите от региона. Найденов допълни, че този празник не бива да се забравя и да не се подменя с католическия Свети Валентин. Министърът изрази надежда, че тази година ще е още по- добра за българското земеделие, информират от МЗХ.
"Българското качествено вино ще се върне на пазарите, които загуби", смята Найденов. "Виното може да бъде запазена марка за България както е розовото масло и киселото мляко. Трябва
обаче да се разделим с продажбата на вино по
улиците", допълни министърът.
Повече от 1600 са извършените проверки през миналата година в лозарските стопанства, винарските предприятия, по магазинната мрежа и системите "ол инклузив", коментира директорът на Агенцията по лозата и виното Красимир Коев, цитиран от БТА. Той съобщи, че над 1500 са пробите и анализите на вино и спиртни напитки, които са взети, за да се установи дали отговарят на всички нормативи. "Реагираме на всички сигнали", каза Коев и добави, че очаква през тази година проверките в сектора ще се увеличат 3 пъти.
"Производителите на вино в България трябва да се насочат към износ на вина в Азия и Америка", каза пред iNews собственикът на лозя и винопроизводител Ивайло Пандов. Пазарът в тези райони е млад, хората тепърва започват да се учат да пият вино и цените, на които може да се изнася, са далеч по-добри, отколкото тези в Европа. Според Пандов българските винопроизводители трябва да се опитат да работят с Виетнам, Сингапур, Малайзия, Индия и САЩ.
За да се случи това обаче първо трябва страната ни да започне да участва в изложения в трети страни, добави производителят.
* Информацията е допълнена в 15.00 часа.