Българският пчелен мед се изкупува и заминава за Германия. Това съобщи в Добрич Росимир Матеев, председател на Конфедерацията на пчеларите. Той добави, че освен две немски фирми в страната мед изкупува и една полска и те диктуват цената на стоката.
По данни на конфедерацията България годишно изнася между 8 и 15 000 тона мед. В момента изкупната цена, която предлагат търговците на производителите е 5,20 лв. за килограм мед от миналогодишната реколта, тъй като тече подготовката на пчелните семейства за новата паша през пролетта. Очакванията на пчеларите са тази година медът от нова реколта да стигне цена от 6 лв. за килограм. Според Матеев обаче преработвателните фирми и търговци са се споразумели да предлагат в началото цена от 4,50 лв. за килограм, което производителите смятат, че е ниско и неизгодно.
Основните проблеми в сектора, очертани от бранша, са кражбите на пчелни семейства, презимуването и смърттността в кошерите и отравянето на пчели от земеделски стопани, които пръскат нивите си без предупреждения.
По думите на Матеев има предложение за разработка на софтуер и система, която да пази пчеларите и пчелите им. В предложението е заложено земеделски производители, които планират пръскане в обработваните от тях ниви, да получават SMS-известие къде в района има кошери. Той подчерта, че именно в Добричка област има най-много отровени пчелни семейства, а в същото време над 35% от меда в България се произвежда именно в региона. След Добрич се нареждат областите Плевен, Ямбол, Бургас, Пловдив, Пазарджик, каза още пчеларят.