Износът на електроенергия от България за Турция се очаква да започне през март. Това заяви вчера пред вестник "Труд" Зеки Байрам, председател на Турско-българската търговско-индустриална камара.
Електроенергийните системи на двете страни са свързани и вече не съществуват технически проблеми пред търговията с ток. Според Байрам сега се очаква единствено политическо решение за пазара.
Справка в системата на българския държавен "Електроенергиен системен оператор" показва, че страната ни е започнала да извършва физически пренос на електроенергия към Турция още на 7 октомври 2010 г. Доставките продължават и сега, като обемите са значителни - между 200 и 520 мегавата на час. Но търговия още нямало.
Стокообменът между България и Турция през 2010 г. е бил на стойност около 2,6 млрд. евро. Износът за южната ни съседка е за 1,5 млрд. евро, а вносът ни оттам е 1,1 млрд. евро. Преди кризата, когато през 2008 г. търговията между двете страни достигна рекордните 3,2 млрд. евро, вносът и износът ни са били напълно балансирани - по 1,6 млрд. евро. Турция излезе от кризата и през 2010 г. отчете 8,9% ръст на брутния вътрешен продукт, отбеляза Зафер Сойлу, търговски съветник в посолството на страната у нас.
България изнася основно рафинирана мед и сплави, жици, кабели, стоманени изделия, необработен цинк, олово, семена от слънчоглед и други. Внасяме дрехи, обувки, зеленчуци. Туризмът ще стане водещ отрасъл в стокообмена ни, ако се реши проблемът с визите, допълни Сойлу. През 2010 г. 816 000 българи са били на екскурзия в южната ни съседка, докато турските туристи у нас са били едва 26 670 душидуши.