Изнесли сме стоки в Европа за 12,6 млрд. лева

12.09.2014 | 15:09
по статията работи: Георги Велев
Вносът от страните от ЕС продължава да е по-голям от експорта
Изнесли сме стоки в Европа за 12,6 млрд. лева
Снимка: Thinkstock/Guliver

Стоки за 12,6 млрд. лева са изнесли българските предприятия за ЕС за първите шест месеца на годината. Това става ясно от публикуваните данни за търговията на България с общоността от началото на годината до юни.

Износът през периода се е увеличил с 2.8% спрямо същия период на предходната година. И през това полугодие основни търговски партньори на България остават Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 72.3% от износа за държавите - членки на ЕС.
Най-голямо увеличение на износа на български стоки има за Белгия през шестте месеца на годината, става ясно от данните на НСИ. Така експортът за там се е повишил до 828,6 млн. лева. Основен търговски партньор на страната ни остава Германия, за където сме изнесли стоки за 2,5 млрд. лева. Останалите ни най-големи партньори Италия, Румъния и Гърция, за където са изнесени стоки за над 1,3 млрд. лева.
През юни тази година износът за ЕС се увеличава с 10.6% спрямо същия месец на предходната година като достига 2.3 млрд. лева.

Вносът на България от ЕС от началото на годината до юни също се увеличава средно с  3.6% спрямо същия период на миналата година. Импортът е на стойност 14.9 млрд. лв., сочат данните на НСИ. Най-много са стоки у нас са дошли от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания. И тук основният ни търговски партьор отново е Германия. Оттам са дошли стоки за 2,8 млрд. лева, а за шестте месеца на годината вносът се е увеличил с 11,7% спрямо същия период на миналата година.

Само за юни 2014 г. вносът от ЕС се е увеличил с 3,1 на сто спрямо същия месец на предходната година. Той е достигна 2.6 млрд. лв.

Външнотърговското ни салдо с ЕС остава отрицателно и е на стойност 2,33 млрд. лева.
Най-голям ръст в износа за общността имаме в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” (41.3%). Най-голям е спадът при „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” (21.3%) и „Минерални горива, масла и подобни продукти” (21.0%), добавят от статистиката.
За шестте месеца на 2014 г. най-много се е увеличил вноса в сектор „Разнообразни готови продукти“ с 11,6 на сто. Най-голямо е намалението при „Необработени (сурови) материали, негодни за консумация (изкл. Горивата)“- 13,4 процента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 25.06   891 г. – Арнулф Каринтски отблъсква викингите в битката при Лувен. 1503 г. – По време на четвъртата си експедиция до Америка Христофор Колумб претърпява...