Износът на руски газ за Европа през тръбопроводи се срина през 2022 г. до постсъветско дъно, тъй като най-големият му клиент намали рязко вноса поради конфликта в Украйна, а големият тръбопровод "Северен поток" беше повреден от мистериозни взривове, показват данни на "Газпром" и изчисления на агенция Ройтерс.
Европейският съюз, традиционно най-големият потребител на петрол и газ от Русия, от години говори за намаляване на зависимостта си от руската енергия, но Брюксел стана сериозен, след като през февруари Кремъл започна военна инвазия в Украйна.
Държавно контролираният "Газпром", позовавайки се на главния изпълнителен директор Алексей Милер, дългогодишен съюзник на президента Владимир Путин, заяви, че износът му извън бившия Съветски съюз ще достигне 100,9 милиарда кубични метра тази година. Това е спад от повече от 45% от 185,1 млрд. куб. метра през 2021 г. и включва доставките за Китай чрез тръбопровода "Силата на Сибир", чрез който "Газпром" достави 10,39 млрд. куб. метра през миналата година.
Директният износ на руски газ за Германия, бившият най-голям потребител на руска енергия, беше спрян през септември след взривове и на двата тръбопроводите "Северен поток" в Балтийско море.
И Швеция, и Дания заключиха, че четири изтичания от "Северен поток 1 и 2" са причинени от експлозии, но не казаха кой може да е отговорен. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг нарече щетите акт на саботаж. Русия пък обвини британския флот, че стои зад взривовете, твърдение, което Лондон обяви за невярно.
Износът на руски газ през газопровода "Северен поток 1" достигна рекордните 59,2 милиарда кубически метра миналата година.
100,9-те милиарда кубически метра руски газопроводни доставки, които "Газпром" определя като износ за "далечна чужбина" или извън бившия Съветски съюз, са едни от най-ниските от разпадането на съветската държава през 1991 г.
Едно от предишните постсъветски дъна на продажбите на газ за "далечна чужбина" на "Газпром" беше 117,4 милиарда кубически метра през 1995 г., според информация на Gazprom Export.
Междувременно Русия увеличава продажбите си на втечнен природен газ по море, благодарение най-вече на водения от компанията Novatek завод Yamal LNG в Арктика.
Според правителствения орган "Росстат", производството на втечнен природен газ в Русия е нараснало с почти 10% през януари - ноември до 29,7 милиона тона.
Русия успя да компенсира по-ниския си внос на газ в Европа с по-високи цени, като бюджетните й приходи от петрол и газ скочиха с над една трета през първите 10 месеца на годината, посочва Ройтерс, цитирана от БНР.
"Газпром" съшо така каза, че неговият добив на газ през 2022 г. се очаква да бъде 412,6 млрд. куб. м, което е по-малко от 514,8 млрд. куб. м през 2021 г., когато беше достигнат 13-годишен връх.