Американска компания планира да замени традиционно познатите методи за осветяване на екраните с електронно мастило.
Базираната в Чикаго FLEx Lighting разработва прототип, с който смята да направи електронните четци използваеми на тъмно дори без помощта на допълнителен осветителен аксесоар, се вижда от сайта на компанията.
Потребителите на специализирани устройства с E Ink екрани знаят, че употребата им на тъмно без лампа е невъзможна. Четците изискват наличие на външен източник на светлина точно както и хартиените книги.
От Flex Lighting обаче са си поставили амбициозната задача да променят това. Компанията е разработила специаленo LED покритие, което се поставя върху дисплея на устройството. Пропускащият светлина слой с дебелина едва 50 микрона, е абсолютно невидим, дори и при промяна на зрителния ъгъл и е напълно съвместим със сензорни екрани.
Включеното покритие произвежда меко осветление за разлика от директно насочената лампа, тъй като позволява излъчената светлина да бъде разпределена равномерно върху дисплея на устройството. Освен това то черпи минимални количества енергия, благодарение както на икономичността на LED подсветката, така и на факта, че за осветяването на един 6-инчов екран са достатъчни не повече от 1-2 светодиода.
Когато източникът бъде изключен, покритието отново става абсолютно невидимо за потребителя.
Технологията може да покрие широк спектър от мобилни устройства, тъй като функционира не само с монохромни дисплеи, но и с цветни, като тези на смартфоните, четците с TFT екрани и таблетите. Нещо повече - когато фронталното FLEx осветление се използва с RGB светодиоди, цветните дисплеи от типа "електронна хартия" дори изглеждат по-ярки, отколкото без него. Освен това той използва много по-малко на брой светодиоди в сравнение с обикновените LED тела, което го превръща в най-тънката и най-компактна осветителна технология позната досега.