България отстъпва с три позиции в общото класиране в поредния доклад за глобалната конкурентоспособност (The Global Competitiveness Report 2011-2012) на Световния икономически форум (СИФ). Това съобщиха от Центъра за икономическо развитие (ЦИР), който е партньор на СИФ за България.
В класацията, включваща 142 икономики, страната ни е на 74-а позиция, докато миналата година бяхме на 71-о място.
Причините за отстъплението са свързани с известно влошаване на класирането по отношение на: ефективност на стоковите пазари, технологична готовност, степен на развитие на бизнеса, инфраструктура, иновативност. Същевременно има подобрение при институциите, финансовите пазари, ефективността на пазара на труда, образование и квалификация.
И в последното издание на доклада най-конкурентоспособна е икономиката на Швейцария, следвана от Сингапур. САЩ отстъпват от 4-то на 5-то място. В първата десетка се подреждат държави от ЕС - Швеция /3-та/, Германия - /6-та/, Нидерландия - /7-ма/, Дания - /8-ма/, Великобритания - /10-та/. На 9-то място е Япония.
Прави впечатление, че през последните години конкурентоспособността на американската икономика се влошава, тази на страните от ЕС се запазва на постоянно ниво, с бързи темпове нараства конкурентоспособността на Китай, коментират от ЦИР.
През настоящата година, поради негативните резултати от икономическата криза, някои държави от ЕС отстъпват назад в класирането. Дълго време България беше последна сред държавите от съюза, но сега
зад страната ни остава Румъния, която отстъпва с 10 позиции - от 67-ма на 77-ма. На практика Румъния отстъпва по всички фактори за конкурентоспособност. Очаквано, поради дълговата криза и
проблемите на пазара на труда, Гърция се срива още в класирането и вече е на 90-та позиция.
Сред страните от Централна и Източна Европа членки на ЕС по традиция най-добре се представя Естония, която задържа 33-та позиция, след нея е Чехия - 38-ма, сериозно отстъпва Словения - от 45-та на
57-ма позиция.
Екипът на СИФ базира своето изследване върху глобалния индекс за конкурентоспособност, който отразява микро и макроикономическите аспекти на конкурентоспособността. Индексът се основава на 12 стълба, които влияят върху конкурентоспособността. Това са: институции, инфраструктура, макроикономическа среда, здравеопазване и основно образование, висше образование и обучение, ефективност на стоковите пазари, ефективност на пазара на труда, финансови пазари, размер на пазара, технологична готовност, степен на развитие на бизнеса, иновативност.