*Информацията е актуализирана към 10.50 ч.
Около 60 хиляди седмокласници се явяват на Националното външно оценяване по български език и литература. Тази година тестът се провежда заедно с изпита за кандидатстване в гимназиите.
Изтегленият вариант за Националното външно оценяване по български език и литература на седмокласниците е номер 3. Той беше избран от 3 възможни варианта. Учениците започнаха работа по теста в 9 часа, информира БНР.
Изпитът представлява два модула.
Единият, на който ще се явят всички седмокласници, е за Националното външно оценяване. Той представлява тест от 25 въпроса - някои с избираем отговор от четири възможни, други - с кратък свободен отговор. Времето за работа е 60 минути. Максималният брой точки - 65. Резултатът от тази част на изпита ще се записва като текуща оценка.
Вторият модул представлява преразказ върху неизучаван текст с определена задача. На него се явят само децата, които искат да кандидатстват за гимназия. Учениците ще разполагат с 90 минути за работа. Максималният брой точки за този модул е 35. За изпита ще бъде изтеглен един от три варианта.
Около 10 ч. беше обявена темата за втория модул - седмокласниците пишат преразказ върху разказа "Череша с алени сърца" от Станислав Стратиев на втория модул от изпита. Преразказът е включен във вариант 3 за изпита по БЕЛ, който беше изтеглен по-рано тази сутрин.
Според дидактическата задача учениците трябва да преразкажат текста на разказа от името на неутрален разказвач, каза Красимира Александрова - експерт по български език и литература в МОМН. В самия разказ на Стратиев "текстът се разказва в първо лице единствено число, като на моменти преминава в първо лице множествено число".
Разказът "Череша с алени сърца" не е изучаван в средното училище, но не би трябвало за затрудни седмокласниците, защото Стратиев е съвременен автор и в разказа няма остарели и архаични думи, отчете още експертът, цитиран от БТА.
Вторият изпит - по математика, ще се проведе на 30 май.