Изпитът за гимназиите след VII клас ще е от две части - съчетание между теста за външно оценяване и допълнителен модул. По български език това ще е преразказ с дидактическа задача, а по математика - допълнителни пет задачи, съобщи зам.-министърът на образованието Милка Коджабашиев.
От тази учебна година външното оценяване се въвежда и след VII клас, като досега на проверка в края на годината бяха подложени учениците от IV до VI клас. От министерството на образованието решиха да обединят изпита след VII клас и външното оценяване, за да не се стресират децата, припомня Дневник.bg.
Затова сега те ще държат в един ден тест по български език, който ще проверява какво са научили през годината. За него децата ще имат един час, като той може да им донесе 65 точки. След това за час и половина кандидатите ще трябва да направят преразказ с дидактическа задача, който ще може да им донесе 35 точки.
В друг ден те ще се явяват на тест с 25 въпроса по математика (отново за час), като към него ще има допълнителни 5 задачи. Те ще трябва да бъдат решени за час и
половина и ще носят също 35 точки. (Примерни тестове по български език и литература и по математика може да видите в прикачените файлове след
статията)
За балообразуването ще се вземат оценките от двата модула, като скалата на оценяване ще бъде определена, след като излязат резултатите.
Изпитът по бълг. език и литература ще се проведе на 27 май, а по математика - на 31 май. По думите на зам.-министър Милка Коджабашиева това, че изпитите са по време на учебната година, не е проблем, тъй като до 27 май учениците трябва да са взели задължителния материал, върху който ще се проведат изпитите. Критериите, по които ще се оценява вторият модул, вече са готови, съобщава Агенция "Кросс".
Новото през тази година е, че учениците ще държат изпитите в своето училище. Квесторите на самия изпит ще бъдат от други училища. Няма да се налага децата да подават заявление за явяване на теста.
Резултатите ще излязат на 11 юни, а от 15 до 21 юни ще се подават заявления за класиране.
Готви се широка информационна кампания и всеки седмокласник ще разполага с примерни тестове, увери просветният министър Сергей Игнатов.
Вторият модул не е задължително да бъде решаван от всички ученици, но министърът посъветва седмокласниците да се явят и на двата модула, за да проверят способностите си и допълни, че темите, текстовете и задачите ще бъдат познати и няма да има стрес. Оценката от външното оценяване ще се пише като текуща.
Отделно седмокласниците ще имат още три теста като част от външното оценяване, които ще са по история и география, природни науки и чужди езици. Скалата на оценяване ще бъде определена, след като излязат резултатите.