Израелската "Еггед" иска да разшири позициите си в транспорта у нас

30.03.2009 | 16:04
по статията работи: Апостол Апостолов
"Най-трудният момент в процеса на публично-частното партньорство е да се срещнат позициите на бизнеса и общината", заяви на конференция за ПЧП изп. директор на фирмата Тодор Николов
Израелската "Еггед" иска да разшири позициите си в транспорта у нас


Израелската транспортна фирма "Еггед" смята да разшири позициите си в сферата на българския обществен транспорт. В близко бъдеще амбициите на дружеството са да обслужва междуселски и междуградски превози. Това заяви специално за Еcon.bg изпълнителният директор на "Еггед България" ЕАД Тодор Николов (на снимката долу), който участва в провелата се днес в София конференция на тема:  "Възможности и перспективи за развитие на публично-частното партньорство в условия на криза. Работят ли моделите на публично-частно партньорство в български условия? Кои печелят от публично-частното партньорство?". Econ.bg е медиен партньор на събитието.

Тодор Николов представи модел за публично-частно партньорство между ръководената от него фирма и община Русе. В средата на юли миналата година дружеството пусна 7 климатизирани тролея, а три месеца по-късно компанията и дунавската община учредиха ново транспортно дружество.


В началото на тази година израелската фирма проведе обсъждане за партньорство и с местната администрация на Плевен. "Еггед" има намерение да участва в конкурс за приватизация на плевенското дружество “Автобусни превози". От компанията очакват до края на април отговор от общината за предложено партньорство и в тролейбусния транспорт. Припомняме ви, че през 2007 г. "Еггед" се отказа да внесе депозит от 500 000 лева, за да участва в конкурсната процедура за закупуването на общинска фирма "Градски транспорт" - Пловдив. Тя беше класирана на второ място в конкурса за покупка на 67% от капитала на дружеството. В края на март същата година общинският превозвач беше продаден за 5 128 500 лв. на фирма "Транс Сити", собственост на Ангел Батаклиев. 2 години по-късно, израелската компания не се е отказала от намерението си да навлезе на транспортния пазар в Града на тепетата, подчерта Николов. 

По време на презентацията си той изтъкна, че най-трудният момент в процеса на публично-частното партньорство е да се срещнат позициите на бизнеса и общината. Необходимо е време на двете страни да изяснят редица моменти, като: какво иска точно общината от инвеститора; изготвяне на законодателни мерки - ако става дума за учредяване на ново дружество, и пр., изтъкна още Николов.

Изпълнителният директор отдели внимание и на ползите от съвместното партньорство в случая с община Русе. Според него за частните партньори това е добър шанс да разширят фирмените си позиции и да внедрят ново ноу хау. Общината от своя страна получава една нова услуга и същевременно прехвърля на частната фирма ежедневните си ангажименти при управлението на определена сфера.

В заключение Николов се обърна с апел към бизнеса, като призова именно инвеститорите да бъдат водещата страна в двустранния процес, да бъдат по-активни и с действията си да направят модела на публично-частното партньорство още по-ефективен.   


Други новини от днешния форум за ПЧП ще откриете в секцията "Още по темата" под материала.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...