Източвали бюджета с помощни средства и медински изделия

14.09.2009 | 10:52
по статията работи:
Над милион трудови възнаграждения са били забавени, информира министърът на труда и социалната политика
Източвали бюджета с помощни средства и медински изделия

В последните четири години чрез промени на нормативната уредба са създадени възможности за източване на бюджета. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов във връзка с извършените проверки за нарушения при изписването на помощни средства и медицински изделия за хора с увреждания.

Младенов уточни, че законодателните промени са направени в последните дни на управлението на правителството на НДСВ и първите дни на управлението на тройната коалиция. Като конкретен пример той посочи, че в Агенция „Митници" помощните средства са в едно перо с мебелите, които се вкарват в България.

Социалният министър каза още, че са проверени 1810 решения на ЛКК и ТЕЛК, които са предизвикали съмнения и са извършени проверки на място - извършени са срещи с хората, на които са отпуснати средствата. Проверени са 129 дирекции „Социално подпомагане" в цялата страна. Направени са 26 предложения за проверки на прокуратурата и ще бъдат отправени още 27 такива предложения.

490 са случаите на издадени медицински протоколи без лицата да се преглеждани, над 190 случая на надписани медицински изделия.

Министър Младенов посочи, че е грандиозно източването на бюджета за последните четири години и половина и ощетяване на хората, които имат нужда: „Надявам се час по-скоро да започнат бързи досъдебни производства".

Над 1.4 млн. лв. забавени трудови възнаграждения са изплатени в резултат на съвместните инспекции на Главна инспекция по труда (ГИТ) и Националната агенция по приходите (НАП). Това съобщи също днес министърът на труда и социалната политика, предаде Агенция "Фокус".

По думите на Младенов самият факт, че са изплатени 1,4 млн.лв. забавени възнаграждения, а с тях са изплатени и осигуровките, показва че ефект от контрола има и той ще се засилва всеки ден. Той информира, че в периода от 17 август до 11 септември са извършени 3340 проверки на ГИТ и НАП, при който са констатирани 12 942 нарушения на трудовото законодателство. 103 са случаите на работещи без трудови договори, 63 случая на положен извънреден, но неизплатен труд.

Най-много са нарушенията в секторите транспорт, строителство, производство на облекло, хотели, ресторантьорство. Съставени са 991 акта за търсене на административна отговорност на нарушителите, посочи още социалният министър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...