Изчезват ли пчелите у нас?

12.08.2011 | 08:33
по статията работи: Ивайло Ачев
През последните няколко години в България, а и в цял свят, се забелязва тенденция на "изчезване" на пчелни популации, заявиха от Съюза на пчеларите. Според МЗХ у нас не се наблюдава драстично намаление в броя на пчелните семейства
Изчезват ли пчелите у нас?

През последните няколко години в България, а и в цял свят, се забелязва тенденция на "изчезване" на пчелни популации в буквалния смисъл на думата. Това заявиха инж. Михаил Михайлов и проф. Николай Симеонов, представители на Българския съюз на пчеларите, по време на пресконференция за проблемите на пчеларския сектор.

Има над 60 причини за изчезването на пчелите, но според инж. Михайлов у нас основната е болестта вароатоза. Тя е паразитна болест, която се причинява от определен вид кърлеж (Varroa jacobsoni). Тези кърлежи се захващат на гърба на пчелите, смучат от пчелата кръв (хемолимфа) и снасят яйцата си там, където се намират пчелните ларви. За съжаление антибиотиците не помагат за излекуване на болестта.

Друг сериозен проблем за пчелите е използването на пестициди. Преди известно време изследвания във Франция показаха, че определени видове пестициди влияят сериозно на пчелите и съответно Париж наложи забрана за използването на някои от тях. Това доведе до постепенно възстановяване на пчелните популации във Франция.

Как влияят пестицидите и хербицидите на пчелите - в тези химикали има неоникотинови съединения, които дезориентират пчелите, донякъде блокират нервната им система и те не могат да се върнат обратно в кошера си.

По думите на инж. Михайлов мобилните телефони и излъчванията на висока честота също могат да пречат на пчелите. Тези теории обаче тепърва се доказват и се трупа научен материал за потвърждението им.

Интересен факт за пчелите е, че те преработват меда на изключително ниво. Ако във взетия цветен прашец има тежки метали, при преработката пчелата ги задържа в себе си и медът остава чист. В такъв случай обаче самата пчела умира.

За съжаление в България няма единен научен център, който да се занимава с проблемите на пчеларството и да прави изследвания, заяви проф. Симеонов. От Института по пчеларство, който е съществувал преди прехода, сега е останала една катедра в Констинброд, добави още той. Спорадични изследвания за ефекта на пестицидите се правят, но те са единствено следствие на някаква поръчка.

Досега все още няма единна теория каква или какви са причините за изчезването на пчелите - проблем, който е много сериозен. Между 85% и 90% от растенията на Земята се нуждаят от опрашване. Ако пчелите изчезнат, то природата на нашата планета ще претърпи страховита промяна.

Данните на МЗХ

През 2010 г. наличните пчелни семейства в страната са 613 262 броя, което е едва 1,9% по-малко в сравнение с броя им през 2009 година, съобщи Министерството на земеделието и храните (МЗХ) след пресконференцията на Съюза на пчеларите. Според МЗХ това показва, че драстично намаление в броя на пчелните семейства към момента не се наблюдава.

Добитото количество пчелен мед възлиза на 10 595 тона, което е с 11,2% повече от добития мед през 2009 година. През 2010 г. средният добив от пчелно семейство възлиза на 19 кг, сочат данни на МЗХ.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...