Икономическият растеж на България през настоящата година ще достигне 2,3%, като през 2017 г. ще се задържи без промяна, посочват анализаторите от Международния валутен фонд в прогнозата си за глобалния икономически растеж, публикувана след края на първото тримесечие на 2016 г. Така икономиката на страната ще нарасне по-малко от някои други държави от групата на развиващите се страни, но освен това ще изостане и зад повечето други страни от региона. Според МВФ стопанството на Румъния ще нарасне с 4,2% през 2016 г. и с 3,6% през идната година, а брутният вътрешен продукт на Турция се очаква се покачи със съответно 3,8 и 3,4%.
Само Сърбия, Гърция и Хърватия се очаква да имат по-нисък икономически растеж от България през тази и следващата година. Техните икономики ще нараснат с 1,8%, 0,6% и 1,9% през настоящата година. Очаква се през 2016 г. България да бъде изпреварена от Албания (3,4%), Босна и Херцеговина (3%),Косово (3,4%), Македония (3,6%), Черна гора (4,7%) и Полша (3,6%), а средният темп на покачване на икономиките на развиващите се пазари да достигне 3,5%. Според МВФ той ще се понижи през идните две години до 3,3% годишно. Прогнозата за растежа на БВП на Европа е от 2% през 2016 г. и 2,1% през следващата.
Същевременно икономическите проблеми в Гърция ще продължат и през тази, и през следващата година. Експертите от МВФ изтъкват в меморандум между организацията и правителството на страната, че дългът на страната ще остане изключително неустойчив, като се очаква тази година първичният дефицит (в който не се включват разходите на правителството за лихвите и главниците по дълга) да достигне 0,5%, като се свие до 0,25% през 2017 г. Прогнозата на институцията сочи, че първичен дефицит ще бъде постигнат едва през 2018 г., когато той ще достигне 1,5%.