Икономиката на Великобритания се е засилила с най-бързо темпо от 2010 г. насам за трите месеца между юли и септември, информира агенция „Ройтерс“. БВП на страната се е увеличил с 0,8% спрямо 0,7% за периода април-юни. Растежът от 1,5% на годишна база съвпада с прогнозите на експерти.
Британските ценни книжа първоначално поскъпнаха поради очакването, че растежът за тримесечието може да е по-близо до 1%, но след това бързо възвърнаха предишните си стойности. Британската лира също поскъпна слабо спрямо долара и еврото.
Според Самюел Томбс, икономист в Capital Economics, е малко вероятно икономиката на страната да продължи да расте с подобно темпо, тъй като заплатите се увеличават по-бавно от инфлацията, разходите на правителството намаляват, а еврозоната е слаба.
„Но имайки предвид, че заетостта се увеличава, доверието в икономиката се връща, а продуктивността е много под потенциала си, можем да очакваме, че растежът няма да се забавни значително“, смята експертът.
Икономиката на Великобритания бележи значителен напредък от началото на годината, когато страната почти не изпадна отново в рецесия. Това засилва все повече позициите на финансовия министър от консервативната партия Джордж Озборн, който се възпротиви на призивите на МВФ и опозиционната Лейбъристка партия за повишение на разходите. Правителството приема резултатите като доказателство, че твърдият подход спрямо държавните разходи дава резултати.
Икономическият растеж за третото тримесеиче означава, че икономиката на страната е нараснала вече три поредни тримесечия, което се случва за първи път от 2011 г. насам. Въпреки това, за разликата от по-голямата част от развитите икономики, които почти напълно върнаха производството си на нивата от преди икономическата криза, във Великобритания то все още е с 2,5% по-малко спрямо 2008 г.
От своя страна гуверньорът на централната банка Марк Керни заяви в четвъртък (24 октомври), че данните за икономическия растеж няма да променят политиките на банката, която планира да запази основния лихвен процент на страната на рекордно ниското ниво от 0,5% през следващите три години.
От опозиционната Лейбъристка партия обаче изтъкват, че икономическият растеж не е устойчив, тъй като доходите се увеличават много по-бавно от инфлацията.
Данните от днес (25 октомври) показват, че секторът на услугите, които се равнява на около 80% от икономиката на Великобритания, е нараснал с 0,7% спрямо второто тримесечие. Основна причина за това е частният сектор. При производствения сектор пък е регистриран ръст от 0,9% за същия период.
Индексът на потребителското доверие на YouGov достигна най-високата си стойност, откакто беше създаден през април 2009 г. Проучването показва, че това е породено от очакванията за по-високи цени на недвижимите имоти. Собствениците на имоти очакват повишение на имотите с 2% за през следващите 12 месеца.
Критиците на икономическите политики на правителството обаче смятат, че опитите за съживяване на имотния пазар няма да помогнат за дългоочакваното ребалансиране на икономиката на страната, основано на повече производство и износ.