Икономиката на Китай отчете най-слабото си тримесечие от 2009 г. насам

19.01.2016 | 10:28
по статията работи: Даниел Василев
Негативни данни идват от повечето важни сектори на стопанството
Икономиката на Китай отчете най-слабото си тримесечие от 2009 г. насам
Снимка: Thinkstock/Guliver

Икономическият растеж на Китай през четвъртото тримесечие на миналата година се забави до най-ниския си темп от настъпването на Голямата рецесия насам, сочат данни на националната статистика на страната. Негативните данни за представянето на икономиката идват на фона на съществуващите усилия на правителството за повишаване на доверието на международните инвеститори.

Слабият износ, увеличаването на инвенториите, забавянето на инвестициите, ниският брой на продажбите на имотния пазар и все по-големия дълг са сред проблемите пред икономиката на страната. Вече към тези негативни трендове се добавят предварителните данни за растежа на страната през последното тримесечие, когато се очаква стопанството на Китай да се е покачило с 6,8% на годишна база. Ако окончателните данни потвърдят прогнозата, последното тримесечие на 2015 г. ще е най-слабото от времената на Голямата рецесия.

През третото тримесечие на миналата година икономическият растеж на страната също регистрира забавяне до 6,9% на годишна основа. Тогава някои икономисти издигнаха тезата, че данните на Националното бюро за статистика на страната са манипулирани и че действителното покачване на стопанството на Китай е от малко над 3%.

При данни годишно нарастване на икономиката на страната от 6,9% спрямо година по-рано (темп, който все пак остава завиден за повечето западни държави), това ще е най-слабото ѝ представяне за последните 25 години, напомнят икономисти. Същевременно изключително слабото ѝ представяне, особено през декември, може да означават, че правителството ще започне големи програми за стимулиране на икономиката.

Според Жанг Ипинг, икономист от China Merchants Securities, слабият имотен пазар, който традиционно е един от най-големите потребители на стомана, в най-голяма степен е довел до негативните данни от края на миналата година. „Политиките за увеличаване на имотния сектор, започнати през 2015 г., все още не са дали резултат. Според мен през 2016 г. има рискове за икономическия растеж на Китай и всъщност те са изключително големи“, посочи той, цитиран от Reuters.

Статистиката за миналата година сочи, че инвестициите в имоти са се увеличили с едва 1% на годишна основа – най-ниското им ниво за последните 7 години. Същевременно през 2015 г. секторът на строителството е спаднал с 14% спрямо година по-рано. Поради тази причина според анализаторите един от основните фокуси на правителството на Китай през 2016 г. ще бъде да стимулира закупуването на имоти.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...