Икономиката на Китай показва признаци на стабилизиране, след като растежът през 2013 г. съвпада с този от предходната година. Това сочат изнесените днес официални данни, цитирани от „Би Би Си“.
Брутният вътрешен продукт (БВП) е нараснал със 7,7% на годишна база за периода октомври – декември, в сравнение със 7,8% за третото тримесечие. Въпреки това тази стойност е по-висока от поставената от правителството цел в размер на 7,5%.
В последно време Китай се опитва да запази силния растеж, а в същото време и да ребалансира икономиката си, обръщайки повече внимание на местното потребление, вместо на инвестициите.
„Факт е, че китайската икономика не бива да расте с нивата, на които сме свикнали. И в някои отношения по-бавният растеж всъщност е окуражителен, тъй като предполага, че икономиката се предвижва към устойчиви темпове“, смята Дейвид Уайлдър от Market News International.
Ли Хю Йонг, икономист в Shenyin & Wanguo Securities, заяви, че страната запазва прогнозата си за ръст на БВП през 2014 г. в размер на 7,5%, тъй като страната все още трябва да е подготвена за евентуални рискове, свързани с публичния дълг.
Някои наблюдатели обаче гледат скептично на последните данни.
„Налице е широко разбираме, че ръстът е под публикуваните тази сутрин 7,7% - вероятно около 4-5%“, заяви Еуан Стирлинг, инвестиционен директор в Standard Life Investement.
Базовите нива на икономическа активност, в това число индустриално производство и данните за търсене на енергия, подсказват по-нисък икономически растеж, допълни той.
Стимулираният от правителството икономически бум беше в основата на високия растеж през последните години. Големите банки в страната отпуснаха под формата на кредити рекордни суми в опит да бъде запазен ръстът на БВП, след като финансовата криза удари през 2008 г.
Въпреки това обаче се появиха опасения, че част от парите са отишли за нерентабилни инвестиции и банките няма да успеят да възстановят отпуснатите средства. Ако това се окаже вярно, вероятно ефектът върху икономическия растеж ще бъде значителен, смятат анализатори.
Друг притеснителен факт е зачестяването на т.нар „сенчесто банкиране“ - отпускане на кредити от небанкови институции. Редица критици предупредиха, че тази практика прави кредитирането по-малко прозрачно и представлява риск пред икономическия растеж на страната.
Говори се, че властите в страната ще анонсират правила за по-строг надзор над сенчестото банкиране. Банките вече бяха принудени да публикуват данни за 12 ключови индикатора с цел засилване на прозрачността.
Въпреки рисковете пред икономиката на страната, правителството предприе и редица мерки, целящи засилване на растежа.
Една от тях е изграждането на зона за свободна търговия в Шанхай. По-рано през месеца страната обяви, че някои услуги в сектора на телекомуникациите, в това число кол центрове и доставка на интернет, ще бъдат отворени за чуждестранни компании.
На чужди фирми ще бъде позволено също така да произвеждат конзоли за видео игри в рамките на зоната за свободна търговия, след което да ги продават в Китай. От 2000 г. насам тази практика беше забранена.