Икономиката на еврозоната нарасна с по-малко от очакваното през първото тримесечие на 2016 г., въпреки ускоряването на растежа на Германия, сочат данните на Евростат. Според сезонно изгладените данни на статистическата агенция БВП на валутния блок нараства с 0,5% през тримесечието като покачването на годишна основа е 2,1%, което е близък темп на нарастване до стойностите от преди глобалната рецесия от 2008 г. Въпреки това предварителните очаквания бяха за ръст от 0,6% и 2,2% спрямо същия период на миналата година.
Брутният вътрешен продукт на Германия нарасна с 0,7% на тримесечна основа, движен в най-голяма степен от вътрешното потребление в страната, показват данните на Федералния офис за статистика. Така той се покачи с повече от два пъти над регистрирания растеж от края на миналата година. На годишна основа БВП на страната се увеличи с 2,7%. Въпреки това някои икономисти предупредиха, че най-голямата икономика в Европейския съюз няма да е способна да продължи да поддържа този висок темп на растеж. „Германският икономически растеж вероятно ще се забави до известна степен през второто тримесечие“, смятат и от министерството на икономиката на страната.
Очаква се подобна динамика да се наблюдава и в другите страни от валутния блок. Франция също регистрира растеж на икономиката, а днес коригираните данни за Италия и Нидерландия – съответно третата и петата по размер икономики в еврозоната – показаха, че брутният вътрешен продукт и в тези държави се е покачил. Но в Италия растежът е от едва 0,3%, а в Нидерландия покачването е от 0,5%.
Както в Германия, в останалите страни от еврозоната основен двигател на растежа нa брутния вътрешен продукт е вътрешното потребление. „Продължаващото силно вътрешно потребление сочи, че в Германия се наблюдава стабилно ребалансиране на до голяма степен зависещата от експорта икономика“, коментира икономист от Barclays.