България определено не е готова за еврозоната. Това заяви пред Радио "Фокус" икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.
За да влезем в еврозоната, първо трябва да преминем през валутния механизъм ERM II, където трябва да изчакаме две години под надзора на ЕЦБ и ЕК, за да се види дали изпълняваме същите критерии. По този повод икономистът обясни: "Влизането в ERM II не е регламентирано, то е изцяло политическо решение. Няма изисквания и критерии за приемането на една страна в него, така че в момента, в който останалите страни-членки решат, че България е готова да се присъедини към ERM II, тогава ще влезем. Няма обаче някакви конкретни критерии, които трябва да покрием, за да влезем".
В момента е трудно да се каже какви ще бъдат положителните страни от влизането на България в еврозоната, ако въобще има такива. Не така стои въпросът с отрицателните. Според Стайков през последните няколко години еврозоната се е променила значително в сравнение с времето, когато България се присъедини към ЕС и негативите като че ли са се увеличили.
Междувременно премиерът Бойко Борисов и лидерът на БСП Сергей Станишев използваха уикенда, за да си разменят "любезности" относно финансовите показатели на българската икономика.
Повод стана съобщение на Европейската централна банка (ЕЦБ) относно готовността на България за еврозоната. В събота Станишев атакува премиера, като пред соцпленума го "поздрави" с оценката на банката, че не сме готови за еврото, пише в. "Стандарт".
"Приемам думите му като осъзнато признание за стабилната финансова политика на правителството, оценена не само от ЕЦБ, но и от Европейския съюз, Международния валутен фонд и рейтинговите агенции", отговори му вчера задочно Борисов. Той припомни още, че през последните месеци е била прекратена процедурата на свръхдефицит срещу България заедно с Германия. От документа на ЕЦБ ставало ясно, че България изпълнява всички числови критерии за членство в еврозоната
Рейтинговата агенция Moody's е потвърдила стабилната прогноза за България, а МВФ отчитала устойчивостта на страната по време на световна криза. "Това са оценките и изводите за финансовата политика на правителството за последните години и аз искрено се радвам, че г-н Станишев ги е чул, разбрал и е надмогнал партийните си пристрастия, за да ни поздрави", завършва Борисов.
Припомняме ви, че в петък Европейската централна банка и вицепремиерът Симеон Дянков влязоха в задочен спор за това колко е готова страната ни за членство в еврозоната. Първо от финансовата институция посочиха, че: "В Доклада за конвергенцията показателите са за периода април 2011-март 2012 година и тези стойности не могат да се пренасят за никакъв друг период, както е представено в прессъобщението на българското финансово министерство", обясняват от ЕЦБ. Пресмятането не било механично и изисквало внимателен анализ за възможни отклонения.
Причина за реакцията стана съобщение от миналия вторник, което беше озаглавено: "България изпълнява всички числови критерии за членство в еврозоната". Заключението се правеше на базата на данни на ЕЦБ. В информацията на Министерството на финансите се цитираше дългосрочният лихвен процент за оценка степента на сближаване на страната ни за месец май, който е 5,11%.
Впоследствие министър Дянков отговори: "Имах възможност да се запозная с писмото - отговор на Европейската централна банка към журналист. В никакъв случай то не е опровержение на това, че България изпълнява всички критерии за членство в еврозоната".