Основната грешка на финансовия министър Симеон Дянков е, че навремето не взе валутен заем. Това заяви в интервю за Агенция "Фокус" проф. Чавдар Николов, икономист и преподавател. Вицепремиерът трябвало да поиска заем в размер на 1.5-2 млрд. лв. и чак след това да посегне към фискалния резерв.
Да си бяхме поискали от МВФ да си гарантираме и валутния борд поне с 1 млрд. долара. Просто можеше да признаем, че имаме нужда от това, за да ни предоставят 1 млрд. долара до поискване. В момента нямаме полезен ход, благодарение на тази ползотворна дейност на Симеон Дянков, коментира икономистът.
Той обясни, че може България да поиска 100% финансиране на проектите по структурните фондове, без да се налага бюджетно доплащане от 25% - вариант, който се използва и в момента от "загазилите фискално" Румъния и Унгария. На премиера Бойко Борисов и вицепремиера Дянков беше препоръчано "да хващат самолета за за Брюксел, да обяснят там действително критичното ни състояние и поне това да можем да изпросим и за нас". Другите неща водели към безработица.
В продължение на критиките си Николов заяви, че е била объркана последователността на антикризисните мерки. Той определи като фикция "върховния национален приоритет" за балансиран бюджет, която благодарение на премиера не се е случила.
Ситуацията в САЩ ще дава отражения у нас след 2 години, прогнозира икономиста. Той коментира: Сериозните икономисти предричат затягане на коланите там след 2 години. Те си вдигнаха тавана на дълга, напечатаха си пак пари, но си закърпиха положението само за тази и за следващата година. Оттам нататък вече се набелязват някакви планове за спестяване и тръгне ли се натам, наново ще има влошаване на икономическата обстановка в целия свят.
Напечатването на пари, което се случва в САЩ, е много важно, защото доларът е основната резервна валута в света. 80% от резервите са в долари и основните стоки се котират в долари.