Този, който е казал, че са изчезнали 3,5 млрд. лв. от Корпоративна търговка банка, трябва да падне под ударите на закона. Това заяви пред TV7 икономистът от БАН проф. Гарабед Минасян по повод изказването на управителя на БНБ Иван Искров, че са изчезнали 3,5 млрд. лв. от КТБ.
„Той винаги е бил въздържан, но сега видимо прибързано си позволи да прави констатации, които се оказаха неточни“, коментира Минасян и подчерта, че оправданието на БНБ, че са били заблудени от одита на квесторите не е основателно, тъй като БНБ ги назначава и тя носи отговорността как са избрани.
Според него преди да се пристъпи към някакво решение за банката, ситуацията трябва да е ясна.
„Не може със затворени очи да се действа и да се променя законодателство, само защото така ти се струва“, категоричен бе Минасян.
Той посочи, че е категорично против всички депозити от КТБ да бъдат осигурени.
„Идеята е на това да се осигури определен праг, който е 100 000 евро, е да се спасят дребните спестители. До тази сума са спестявания, нагоре са инвестиции. Този, който има повече пари, той си преценява и поема риска. Историята на пазарната икономика е да се научат хората да поемат риска, ако не поемеш риск, няма прогрес. Това е постфактум застраховане“, смята Минасян.
Според икономиста Григорий Вазов трябва да се приеме закон, който да забрани на политиците да говорят за банки, а ако направят това, да ги очакват 5 години затвор. По думите му целият хаос около КТБ е създаден именно от политиците.
„Някак си свикнахме да говорим, че КТБ я няма, а още никой не е казал какво е състоянието на банката, какво представлява тя в момента. Нямаме и едномесечния доклад на квесторите. Той може да окаже нещо друго. Ликвидацията е най-лесното нещо. Точно политическите кръгове, зад които стоят икономически интереси, искат КТБ да бъде ликвидирана, това е факт“, смята Вазов.
Според него проблемът не са депозитите или парите на богатите, а 80 000 работници, 30 общини, много договорени поръчки, открити акредитиви, които не могат да се теглят.