Икономическата експанзия в САЩ се забавя в края на миналата година

28.02.2017 | 17:15
по статията работи: econ.bg
Икономическата експанзия в САЩ се забави по-рязко от очакваното през последното тримесечие на 2016-а година при по-слаби бизнес инвестиции и правителствени харчове и въпреки по-солидни потребителски разходи
Икономическата експанзия в САЩ се забавя в края на миналата година
Снимка: БГНЕС

Брутният вътрешен продукт, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през четвъртото тримесечие с едва 1,9% на годишна база, съвпадайки с експресната оценка на Търговския департамент, но при средна прогноза на финансовите пазари за растеж от 2,1 на сто. Това представлява рязко забавяне на икономическия растеж, след като през третото тримесечие БВП нарасна с цели 3,5% (най-солиден растеж от третото тримесечие на 2014-а година).

По-слабият от очакваното икономически растеж е факт въпреки възходяща ревизия на важните данни за потребителските разходи до тяхно повишение с 3,0% вместо с 2,5% според експресната оценка на Департамента по търговия. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата икономика в света, като позитивните данни за потребителските разходи през последните месеци на миналата година са допринесли с 2,05 пункта към американския икономически рас

                                                           Графика на БВП на САЩ

Снимка

В същото време обаче беше направена низходяща ревизия на данните за бизнес инвестициите, както и на тези за правителствените разходи на държавно и на щатско ниво. Бизнес инвестициите (бизнес разходите за структура, оборудване и интелектуална собственост) нараснаха през четвъртото тримесечие с 1,3% при първоначална оценка за повишение с 2,4% и след техен растеж с 1,4% през предходните три месеца. Държавните разходи пък бяха ревизирани от растеж с 2,6% до скромно повишение с едва 1,3%.

Частните бизнес запаси допринесоха с 0,94% към нивото на икономически растеж, но по-големият търговски дефицит отне 1,7% от растежа на БВП - най-силното негативно влияние на слабия експорт от второто тримесечие на 2010-а година насам. В рамките на последното за миналата година тримесечие американският износ се сви с 4,0% на годишна база, докато вносът нарасна с цели 8,5 на сто. Трябва да се има предвид, че негативните данни за търговията са факт на фона на слаб световен икономически растеж и на по-силен долар, който оскъпява американския износ.

Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, нарасна през четвъртото тримесечие с 1,9% при предварителна оценка за по-солиден растеж от 2,2 на сто. Основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) пък се повиши с 1,2% при експресна оценка за повишение с 1,3% и след растеж с 1,7% през третото тримесечие.

Днешните по-слаби данни са сигнал за трудностите пред които е изправена администрацията на новия президент Доналд Тръмп в опитите да ускори растежа на водещата световна икономика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...